fbpx

CİLDİNİZİN DOĞASINA KULAK VERİN: YENİ NESİL BİYO-UYUMLU SİRKADİYEN CİLT BAKIMI

Sirkadiyen cilt bakımı, cildin biyolojik saatine uygun olarak yapılan cilt bakım rutinlerini ifade eder.

Dünya üzerinde yaşayan organizmaları etkileyen döngüler günlük, aylık, mevsimsel periyodlarda kendini gösterir. İnsan gündüz aktif olan bir canlı olarak yaşamsal fonksiyonlarını ve günlük çalışma aktivitelerini gündüzleri geçekleştirir, geceleri ise dinlenir ve tazelenir. Bu sayede tekrarlayan günlük çalışma faaliyetleri için hazır ve donanımlı hale gelir.

 

“Sirkadiyen” terimi, vücudun biyolojik – iç saatine atıfta bulunur. Bu saat vücudumuzdaki uyku, metabolizma, hormonal aktiviteler, iyileşme, onarım ve diğer tüm biyolojik süreçlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Sirkadiyen ritim, günün farklı saatlerinde vücudun farklı görevlerini yerine getirmek ve o periyoddaki öne çıkan ihtiyaçlarını karşılamak için vücudun homeostatik dengesini düzenler.

 

Cilt bakımındaki temel gerekçe: Sirkadiyen ritimleri dikkate almak, cildin doğal yenilenme süreçlerine tam olması gereken zamanda ve ihtiyaç duyduğu ürünlerle destek olmasını sağlamaktır. Örneğin; gün boyunca cildin önceliği daha çok UV ışınları ve kirlilik gibi çevresel stres faktörlerinden korunmak olsa da geceleri cildimizin öncelikli talep ve aktiviteleri onarım ve yenilenmeye dönüşür.

 

Cildimiz gece boyunca yenilenme ve iyileşme sürecine girer. Bu nedenle gece bakım ürünleri daha fazla onarımı destekleyen içerikler ile zenginleştirilmiş, yapıtaşları içeren, yenileyici ve nemlendirici özellikler içermelidir. Gündüz bakımı ise genellikle cildi çevresel kirlilik, kimyasallar, stres faktörleri ve güneşten korunma üzerine odaklanır.

Sirkadiyen cilt bakımı, doğru cilt bakım ürünleri ve doğru uygulama zamanlamasını içerir. Ancak herkesin cildi farklıdır; bu nedenle, en iyi sonuçları elde etmek için bir uzmandan tavsiye almak önemlidir.

Sirkadiyen cilt bakımının bazı temel ilkeleri şunlardır:

 1. Gündüz Koruması: Gündüz cilt bakım ürünleri; genellikle cildi çevresel hasarlardan korumak için bariyer oluşturmanın, hasar veren dış faktörlerin etkilerini yumuşatıp sınırlamanın ve korunmayı desteklemenin yanısıra; cildi gün boyu nemlendirme, antioksidan koruma kalkanı oluşturup güneş korumasını destekleme özelliklerde olmalıdır.
 2. Gece Onarımı: Gece cilt bakımı rutinleri; kollajen, elestin üretimini ve hücresel yenilenmeyi uyarmak için gereken biyolojik aktivitesi olan peptidler ile yapılanmayı sağlayacak ve güçlendirecek yapıtaşları olan amino asitleri içermelidir. Retinol ve biyolojik uyarıcı özellikteki peptitler gibi bileşenler içeren serumlar, kremler ve maskeler geceleri cildin doğal onarım süreçlerini destekler ve ertesi güne daha sağlıklı, daha dirençli bir cilt hazırlar.
 3. Ürün Uygulama Zamanlaması: Cilt bakım ürünlerini doğru zamanlarda uygulamak, bu ürünlerin etkilerini artırır. Örneğin; akşamları aktif içerikli nemlendirici ve serumların uygulanması, cildin onarım aşamasında daha yüksek onarım performansı göstermesini sağlar.
 4. Uyarlanabilirlik: Sirkadiyen cilt bakımı anlayışı, bireysel cilt ihtiyaçlarının değişebileceğini kabul eder. Bu nedenle rutinleri ve ürünleri cilt tipi, yaş ve çevresel koşullar gibi faktörlere göre seçmek önemlidir.

Ritmi yakalayanların Gündüz Rutini

Ultra Firm gündüz kremi, üstün özelliklere sahip patentli ve yenilikçi içerikleri sayesinde gündüz korunma periyodunda olan cildi en iyi performansını gösterebilmesi için destekler:

 • Genistein, gündüz yavaşlayan DNA onarımı nedeniyle hasara daha açık hale gelen cildin korunma kapasitesini artırır
 • L-glutamin, çok miktarda glikasyon ürünü içeren beslenme alışkanlıklarımız ve yaygın insülin direnci nedeniyle artan glikasyonun kollajen parçalayıcı etkilerini sınırlandırır
 • Shiitake mantarı, UV ışınlarının hava kirliliğiyle bir araya gelerek yarattığı artmış kollagen hasarı

 

Ritmi Yakalayanların Gece Rutini

Ultra Deep gece kremi, birbirinden güçlü patentli ve yenilikçi bileşenleri bir araya getirerek gece onarım ve tazelenme periyodunda olan cildi en iyi şekilde destekler:

 • Lupin proteini, cildinizin homeostazisini sağlayarak elastikiyetini ve sıkılığını korumasına yardımcı olur
 • Saponaria pumila kök hücreleri, gündüz oluşan UV radyasyon hasarını onarmaya destek olarak cildinizin onarım ve yenilenme kapasitesini artırır
 • Vektörize genistein, gündüz hasara uğrayan kollajen, elastin gibi cilt bileşenlerinin üretimini artırarak cildinizin dolgun ve sıkı görünmesini destekler
 • Aescin, anti-inflamatuar ve vazoprotektif etkisiyle cildi yaşlandıran inflamasyonu sınırlandırır, kızarıklık ve şişkinliği azaltarak cildinizin yatışmasına katkıda bulunur

 

Günlük cilt bakımı rutininizi “Sirkadiyen Cilt Bakımı” ilkelerine göre düzenleyerek, cildinizin genel sağlığını ve görünümünü etkin bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Siz de cilt bakımınızda biyolojik ritminizi yakalayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir