Abrasive Grains (Törpüleyici Zerrecikler) :
Genellikle özel boyutta naylon toplardır. ( peeling ürünleri )

Acerola Fruit Acid (Aselora Meyve Asidi):
Aserola, çok yüksek C Vitamini içeren ve bu nedenle yüksek kalite diyet besini olarak kullanılan tropik bir meyvedir.

Acetic acid (Asetik Asit) [ Acidum aceticum ]:
” buz asetiği ” olarak konsantre edilmiştir. Buruk kokusu ile saydam yakıcı bir sıvıdır.%15’ten fazla asetik asit içeriyorsa ,seyrelti ‘’asetik esansı’’ olarak adlandırılır. %3-5 arasında ise bunlar ‘’asetikler’’ olarak adlandırılır. Törpüleyici madde olarak kullanışır,sulandırılmış olarak kullanılırsa sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Acetulan:
INCL: Setil Asetat (ve) Asetilatlı lanolin Alkol asetilatlı lanolin alkolden oluşmuştur ki bu süzülme rayları,emolient ve dağılım ortalamsı olarak hizmet verir.

Aconite Extracts (Kutboğan Özü) [ Extractum Aconiti ]:
Kan dolaşımını artırır, yanma kaşınma hissine sebep olabilr.

Active Substance Gliding Rails (Aktif Madde süzülme rayları):
Kozmetik aktif maddelerinin nüfuzunu sağlayan yağlı asit esterleridir.

Aerosil (Ayrosil) :
Saf pirojen silisik asittir, yağ ve su için yoğunlaştırıcı faktördür,koloidal silisyum dioksit.

Agar-Agar:
Kırmızı ve kahverengi yosundan elde edilen bir özdür,yoğunlaştırıcı faktörlü bir bitki, sarı bir bağ ,diğer maddelerin yanı sıra diş macunu ve kozmetikte de kullanılır.

AHA Fruit Acid, Alpha Hydroxy Acid(AHA Meyve Asidi,Alfa Hidroksi Asit):
ABD’de keşfedilen meyve asidi özleridir,AHA(=Alfa Hidroksi Asit) cilt bakımı için ünlü olmuştur.
Asitler, meyveler, ekşi süt veya şeker kamışından elde edilir.Ancak bölgesel uygulamada iyi ayarlanması gereken pH değeri önemlidir. AHA’nın kepekli tabakada keratolik bir etkisi vardır. Ölü ve solgun hücreler yumuşar ve alttaki tabakalar daha parlak ve taze görünür. Cildin yenilenme sürecini hızlandırır ve ilk yaşlanma belirtilerini azaltır. AHA ölü ve kepekli cilt hücrelerini yumuşatma yeteneğine sahiptir, cilt daha yumuşak,sıkı görünürken görünümü düzelir.Kırışıklıklar azalır. Dermisin içindeki aktif maddelerin nüfuzunu sağlayan hücre tutkalı maddelerinin üzerindeki yumuşatma etkisi dikkate değerdir.Yumuşak keratoplastik etkisi ,buluğ çağında meydana gelen keratoza karşı rol alır ve akne uygulaması için mükemmel bir ilk yardımdır.AHA’lar çok güçlü bir ilaç olduğundan ve cilt üzerinde peelinge sebep olabilen AHA solüsyonları sadece hiperkeratoz uygulamaları için profesyonel kullanım için üretilir.Yüksek yoğunlaşmada AHA’lar dermatologlar tarafından dermatit ve çok kuru cildi tedavi etmede kullanılır.

Alcohol: (Alkol) [ Ethanol ]
Nişasta ve şeker içeren meyve ve köklerin ekşimesinden elde edilir.

Algae Extract(Yosun Özü):
Kozmetikte kullanılan, cildin nem içeriğini normalleştiren ve kepekli deriyi esneten bu öz, deniz yosunundan elde edilmiştir.

Alginate [ Alginic acid ]:
Su yosunu farklı kahverengi deniz yosunlarından elde edilmiştir. Yapısı selülöze benzer,jelleştirme faktörü,emülsiför,dengeleyici,kalınlaştırıcı ve tablet eritici olarak kullanılır.

Allantoin(Alantoin) [ Aluminiuim – allantoinates ]:
Şeffaf beyaz tozdur,kaba ve çatlak deri üzerinde epitelleştirme etkisi vardır.
Alantoin yara durumunda yeni dokuların büyümesini ve cildin rejenerasyonunu sağlar ve keratolik bir etkiye sahiptir (saç ve kafa derisi hasarlarında).
Cildi pürüzsüz ve esnek yapar,genellikle yüz ve saç toniklerin kullanılır.

Alloxan(Aloksan):
Ürik asidin fizyon ürünüdür. Aloksan kristalleri cildi mavi yapar. DHA (Dihidroksi aseton) kombinasyonu ile birlikte kişisel-bronzlaşma ürünlerinde renk tonunu artırmak için kullanılır.

Almond Oil sweet (Badem Yağı Şekeri)[ Oleum Anygdalarum ] :
Özel kozmetikler üretmek için kullanılan antik çağladan beri bilinen klasik yağdır Eski Sümerler almond yağından krem oluşturmak için ilk bulguları vermişlerdir. Yağ, cilde kadifemsi görünüm veren değerli yağlı asitler içerir.

Aloe Extract (Aloe Özü) [ Aloe Barbadensis ] :
Genelde Aloe Jeli olarak adlandırılır,aloe yaprağının saf özünden elde edilmiştir. Aloe Vera Miller veya Aloe Barbadensis veya Aloe Linné.Proteinler,vitaminler,
mineraller ve enzimler ,Aloe Verayı saf doğal bir temelde cilt bakım ürünü için ideal bir bileşen yapar.Sadece saf özü kullanılmaktadır.
Aloe 1:1, Aloe konsantre özü 1 : 10,
Aloe 1 : 40, Pulvis 1 :200 = yağlı öz = lipokonsantre

Aloe Vera -Oil-Extract (Aloe Vera –Yağı-Özü):
Aloe yapraklarını presledikten sonra ortusundan elde edilen yağlı bir özdür.

Althaea Extracts (Althaea Özleri) [ Hibiscus Sabdariffa ]:
Althaea kökleri tedirgin ve iltihaplı cilt tedavisinde önerilmektedir.

Althaea[ Hibiskus ]:
Althaea yaklaşık  60-150 cm boyunda kadifemsi sık tüyleri olan bir çalıdır.Esasen Asya’da yetişir,dokuzuncu yüzyılda  ‘’Karl der Große ” emri üzerine medikal bitki olarak dikilmiştir.Kökü zamk,şeker,yağ ve nişasta içerir.

Aluminium Allantoinates and Aluminium Chlorhydroxyallantoinates :
Sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir, iltihaplanmayı dudurur,tonerlerde ve kremlerde aktif madde olarak kullanılır. ( *- Alantoin )

Aluminium Chlorhydroxide(Alüminyum Klorhidroksit):
Antihidrotikler için temel maddedir ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Aluminiumhydroxide; Tonerdehydrate:
Su ile birleşince tozlar ve yüz maskeleri için jele benzer bir karışım oluşturur,emülsiyonları korur.

Aluminium Stearate(Alüminyum Sterat):
Emülsiyonları korur, yağda çözünen katkı maddeleridir,yağlarla birleşince jel oluşturur.

Amino acids(Alüminyum Asitler):
= proteinlerin bileşeni
Nitrojenli karbon asitler.20’den fazla farklı amino asit vardır bunlardan birincisi gliserindir.20 amino asitten 10 tanesi protein olarak  besin  yoluyla alınır.
Esaslı (canlı)amino asitler olarak adlandırılırlar.
Amino acitler sıralı olarak protein sentezi ile birleşmişlerdir.
Ciltte ,belli büyük miktarda iki protein vardır:*- Kolajen ve  Keratin.
Korneum %58 Keratin,koryum ise %50 Kolajenden oluşmuştur.
Korneumun nem içeriği yaklaşık %10 ,koryumunki ise %50’dir.

Antioxidants(Antioksidantlar):
Katı ve sıvı yağların oksidasyonunu önleyen maddelerdir.
Örneğin E Vitamini
BHT = Butilhidroksitolul, BHA = Butilhidroksianisol,Askorbilpalmitat- C Vitamini
Bütün hücre duvarları yağlı bileşenler içerir,ki bunlar genelde ,ekşime anlamına gelen ,solunum ve oksitlenme yoluyla doymamış yağlı asitlerin oksijenle karışımıdır.
Günlük yaşamdan bir örnek :
Sıvı yağ ve tereyağı açık bir şekilde havaya maruz bırakılırsa ekşir.
Aynısı insan hücrelerinde de meydana gelir ki bunlar antioksidantlarla korunurlar * E Vitamin and * karoten bu zararlı oksijen bileşenlerinin-serbest radikaller- saldırılarına karşıdır.
Bu, ancak organizma gerekli antioksidantları aldığı zaman mümkündür.Stres,çevresel faktörler ve özel UV radyasyonu altında organizma yüksek miktarda antioksidanta ihtiyaç duyar, besin desteği yeterli değildir.
Bol bir E Vitamini desteği E Vitaminli ürün tamamlaması,C Vitamini,  *-Karoten ve E Vitamini içeren günlük ürünler kullanmak gerekmektedir.
Serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarları yaşlanma sürecini hızlandırır.
Son araştırmalara göre metabolizmanın agresif artıklarını (serbest radikaller) tutan E ve C Vitaminleri antioksidantları yaşam beklentisini artırır.

Apricot Kernel Oil (Şeftali Çekirdeği Yağı):
Şeftali çekirdeğinin iç kısmından elde edilir  ( gerçek çekirdek ) ve açık sarı renklidir. Genelde gliserinle (yaklaşık %75) ve linolik asitle  (%20)  esterlenmiş doymamış yağlı asitler içerir. Şeftali çekirdeği yağı badem yağına çok benzer. Badem yağı gibi eskiden beri özel bakım yağları ve kremleri üretmede kullanılır. Şefteli çekirdeği yağı preslenmiştir,ve hoş bir şeftali kokusuna sahiptir ki bu kullanılan ürüne ışınım ve koku verir.

Arabic Gum (Arap Sakızı):
Suda çözünen,tamamen zararsız doğal koruyucu koloidal ve emülsifördür.

Arnica Extract (Arnika Özü) [ Flores Arnicae, Arnica Montana ]:
Arnika özü,alkollü,glikolikyağlı bir özdür. Dünyanın birçok yerinde ve alplerde yetişen ve medikal bitki denilen arnika çiçeklerinde elde edilmiştir.
Kafeik asit, klorojenik asit,rutin, hirosit ve izokuersitrin içerikleri epidermis üzerinde canlandırıcı ve anti-iltihap etkilerine sahiptir ve kan dolaşımını güçlendirir. Bu nedenle kozmetik kullanımında birçok amaca hizmet etmektedirler.Özler,özellikle normal, yağlı ve hassas cildin bakımı için uygundur.
Arnika tentürü bildirime bağlıdır.

Arnica Oil (Arnika Yağı):
Arnika çiçeklerinin yağlı özü genelde, saç yağları,banyo özleri ve bakım ürünlerinde kullanılır. Dozajı dikkatlice ölçülmelidir çünkü arnika yağı cilt tahrişlerine neden olabilir (kozmetik kanunlarına göre %8’e kadar kullanılır).

Ascorbic Acid (Askorbik Asit) [Vitamin C]:
Cilt bakım ürünlerinin pH değerini düzenler,ve nitrosaminler ve serbest radikal artıklarının oluşmasını önlemek için antioksidant olarak kullanılırlar. C Vitamini birinci antioksidanttır ve kolajen oluşumunu canlandırır.

Ascorbil Palmitate (Askorbil Palmitat):
Antioksidant, palmitinik asitli C Vitamini bileşeni, yağda çözünür.

ATP:
Adenosintrifosfatın kısaltmasıdır. Tamamen enerji içeren kimyasal bir bileşendir,bütün canlılarda enerji desteği olarak, beslenme ve oksijen yoluyla oluşur.Bütün canlı süreçleri aynı zamanda kimyasal reaksiyondur. İnsan hücresi en küçük canlı birimdir.Amaç,fonksiyon ve durumlarına göre binlerce hücre vardır.
Hücre maddeler üretir ve bunları kan ve lenf dolaşımına taşır, bu maddeleri kan dolaşımı veya dışardan alır. Görevi enerji yakmak ve aynı zamanda ATP kazanmaktır. Solunum glukozun karbon monoksit ve suya oksitlenmesidir. Glikoliz içerisinde bütün karbo hidratlar şekere dönüşür.Sitrik asit dolaşımında  ( son solunum ) solunumun oksijeni ile 1 mol şekerden 38 mol ATP oluşur.
ATP bütün canlı hücrelerde bulunan enerji deposudur. Hücre serbest kalabilir ancak madde emer.

Avocado Extract (Avokado Özü):
Avokado yağının yaklaşık %30 sabunsuz kısmından elde edilmiş özdür ( örneğin  E Vitamini ve farklı pitosternler). Son araştırmalara göre avokado yağının sabunsuz kısımları bağ dokunun metabolizmasını aktive eder.

Avocado Oil (Avokado Yağı)[ Persea Gratissima ]:
Sıcak ülkelerde tüketim için dikilen avokado meyvesinden elde edilen yağdır. Bitkinin yağı vitaminler bakımından zengindir, esaslı yağlı asştler içerir ve metabolizma üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Birinci sınıf bakım kabiliyetlerinden dolayı en değerli aktif maddeler arasındadır.

Azulenes (Azulen):
Koyu mavi renginde anti-iltihap ve sakinleştirci etkileri olan bitki maddeleridir.Bu nedenle ürünler mavimsi bir renktedir.Azulen bütün vücut bakım ürünlerinde iyi bir etkiya sahiptir. Papatyadan elde edilen çamzulen ve yün yağından elde edilen guajazulen arasından seçeriz. Etkisi papatyanın iyi bilinen özelliklerine benzer: yatıştırıcı, anti-iltihap anti-kaşıntı. Azulen yağ safhasında eklenir. Genelde papatya yağından elde edilir.

Bearberry Extract ( Arctostaphylos UVA URSI ):
bearberry yapraklarının özüdür, arbutin bakımından zengindir.

Bee Wax (Balmumu):
Balın peteğinden elde edilen önemli bir kozmetik ham maddesidir. Doğası gereği sarı renktedir, ancak, ürünün kalitesine göre açıcı,parlak özellikler de hiçbir yan etkisi olmaksızın
kullanılabilir. Bal mumu içeren kremler antik çağlardan beri kullanılmaktadır (örneğin Soğuk Krem).

Bee’s honey (Arı Balı):
Yanıkları tedavi etmek için iyi bilinen kozmetik ilaçtır,doğal nemlendirici faktöre sahiptir.

Bentonite= Aluminium Silicate (Bentonit=Alüminyum Silisat) :
Beyaz koloidal çamur, kabarma ve katılaşma faktörleri vardır.

Benzoic Acid (Benzoik Asit) :
Beyaz kristalimsi tozdur,antiseptik, sıkılaştırıcı ve anti-mikroskobik koruma içindir.

Benzylnikotinat (Benzilnikotinat)  [ Nicotinic acid  benzyl ester ]:
Dokunun ısınmasını sağlar, anti-selülit ürünlerinde kullanılır.

Beta-  Carotene (Beta-Karoten) [ *- Carotene,* Carotene ] BHA:
BHA bir antioksidanttır ( * antioksidantlar ), oksidasyonu önler  ( yağlar üzerindeki oksijen etkisi vb.).

BHT ( * antioxidant ):
Butileli Hidroksitolün yağları ekşimekten korur.

Biogard (Biogard):
Parabenlerin sinerjik bileşeni,bakterisit çözünülürlükle birlikte kullanılır-Fenoksi etanol- ( Dr. Spiller  Biokozmetik’in kendi tahsisi )

Biotin* D-Biotin:
Cilt vitamini, B 7 Vitamini bütün canlı hücreler,süt ve karaciğerde bulunur. Cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılır. ( Aminobenzoe acit )

Birch Leaf Extract, Betula Alba (Huş Ağacı Yaprağının Özü):
Karakteristik kokusu ile açık kahverengi,şaffaf sıvıdır. Su ve  5,5  6, 7 pH değerini içeren bütün kozmetik ürünleri için uygundur. Falvonit,saponin, esaslı yağlar,tanin,amaroid ve C Vitamini gibi içerikler, karma cilt ve akneli cilt durumunda yardımcı olur. Saç ürünleri, kremler,losyonlarda kullanılır,saçı güçlendirici özelliğe sahiptir ve saçın uzamasını destekler.

Bisabolol ( * Azulene ):
Anti-iltihap ve yatıştırıcı etkisi ile yağda çözünen önemli bir kozmetik aktif maddesidir. Papatya ve aynı zamanda civanperçeminden elde edilen esaslı yağdır.

Bleaching Agent (Açıcı Faktör):
Normalde oksitleyici maddeler,ve aynı zamanda  bahçe salatalığı ve C Vitamini.

Borage Oil (Boraj Yağı)[ * Omega- 6 oils, Borago Officinalis ]:
Birinci sınıf cilt bakım ürünlerinde kullamılan ve Gamalinolik asit (GLA) bakımından zengin olan  esaslı yağlı asittir.

Butyl Stearate (Bütil Sterat):
Stearik acit su-içinde-yağ kremlerinin beyazlaşmasını önlemek içindir.

Cacao Butter (Kakao Yağı) [ Oleum Cacao ]:
Kakao ağacının soğuk presleme yoluyla çekirdeklerinin soyulması ve kavrulmasından elde edilen yağdır.( Teobroma kakaosu ). Normal oda sıcaklığında saklanırsa kakao yağı sert ve hafif kırılgan bir yapıya sahip olur.33-34 santigrad derece arasında  ( vücut sıcaklığının altında ) sıvı yağa dönüşür. Uygun eritici noktasından dolayı kakao yağı biyokozmetikte kullanılır.Ürünün dağılımını önlemeden, kozmetik ürünlere oda sıcaklığında istenen yoğunluğu verir.

Calamine (Kalamin) [ Galmei ]:
ABD’de bir toprak deposu, a natural substance consisting of
ZnO = Çinko oksit
ZnCO 3 – Çinko karbonat
Fe 2 O3 – Demir oksit  içeren aktif maddedir.
Suda çözünmeyen,hassas,antiseptik ve sıkılaştırıcı faktör,güneş yanıkları için kullanılır.

Calcium (Kalsiyum):
Kimyasal sembolü : CA, iki değerli toprak alkali metal.Birçok kalsiyum tuzları ve bileşenleri kozmetikte kullanılır ( örneğin  CA-Karbonat, kireçtaşı, kalsiyum fosfat vb. )

Calcium- D- Pantothenat (Kalsiyum-D-Pantotenat) [ Vitamin B 5 derivate ] :
Beyaz hidroskobik bir tozdur, suda çözünür, saç papillae sinin düzenli çalışmasına yardım eder, sebum üretimini düzenler ve saçın uzamasını rejenere eder.

Calcium Sulphate Dehydrate (Kalsiyum Sülfat Dihidrat) :
İnce beyaz bir tozdur (Paris’in flasteri ) yüz maskelerinde kullanılır.

Calendula (Kalendula) [ Flores Calendulae ]:
Kalendula bitkisi Avrupa’nın birçok yerinde yetişir ve kadife çiçeği olarak bilinir. Taze olarak hasatlanan çiçekler bitki yağı,alkol ve glikole ıslatılarak yumuşatılır.

Calendula Extract (Kalendula Özü)[ Calendula Officinalis ]:
Kozmetik ürünlerinde kullanıldığı çözünülürlüklerine göre bu öz kalendula çiçeklerinin parçalarını içerir. Yara iyleştirme,epitelleştirme,tonikleyici özelliklere sahiptir, çatlak ve yarıklar için bir aktif madde olarak kullanılır. (el bakımı ürünleri, bebek bakımı ürünleri )

Calendula Officinalis  * Calendula
Calendula Oil (Kalendula Yağı) [ Calendula Officinalis ]:
Kadife çiçeğinin çanak yapraklarından elde edilen yağlı özdür. Bunların lipoid-çözünülürlüklerini içerir.Cilt tarafından kolayca emilir,tonikleyici ve canlandırıcı etkileri vardır.

Camphor (Kafur):
Çin ve Japonya’da yetişen ağaçlarda damıtılan yağdır. Birkaç temizleme prosedüründen sonra kafurlu yağdan elde edilen kafurdur.Antiseptik ve serinletici etkileri vardır.

Candelilla Wax (Kandelila Mumu) [ Candelilla Cera ]:
Lipstiklerde kullanılan kahverengi-sarı renkli kırılgan sert bitki mumu.

Carauba Wax (Karauba Mumu):
Güney ülkelerinde yetişen ve genellikle lipsticklerde kulanılan palmiye ağacından elde edilen çok sert bir mumdur. Kozmetik ürünlerinin yoğunluğunu artırır ve cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.

Carbopol (Karbopol):
Nötr bir setleştirici faktör,alkalin bileşenlerde sabit jeller şekillendirir,çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılır.

Carotene (Karoten):
Bitkiler ve hayvan dokularının *-, *-, ve * karoten şeklinde yağda çözünen renklendirici bir faktördür. Provitamin A içten ve dıştan renklendirici ve bronzlaştırıcı aktivatör olarak kullanılır.Önemli aktif maddeler epidermisin eksikliği ve yağ işlevi bozukluğu ve şeker bezelerine karşı rol alır. Radyasyon ve serbest radikallerden korur.

Carotene Oil (Karotan Yağı):
Kristal karoten,bitki yağında eriyiktir.

Carrot Oil (Havuç Yağı):
Havuç yağı,karoten içerir. Karotinoidler ve * TokoferolKuru cilt için kullanılır.

Caster Oil (Kaster Yağı)[ Ricinus Communis ] :
Aslen Asya ve Afrika’da yetişen ricinus bitkisinin çekirdeklerinden elde edilmiştir. Soğuk presleme ile elde edilen yapışkan bir yağdır.Temelde rikinoleik asidin gliserin esterlerinden oluşur ve bütün yağların en dengeli olanıdır. Hintyağı otunun yağı cilde kolayca nüfuz eder yumuşaklık ve esneklik bırakır.Aynı zamanda tırnak bakım ürünleri ve maskarada da kullanılır.

Cetaceum (Setaseum):
Kimyasal olarak temelde setil-palmitat. Balina yağının ön burun boşluğundan elde edilen muma benzer madde. Çevresel nedenler için değerli yağlı asit içeriği kozmetik kullanımını kaçınılmaz yapar. Bugün sentetik ve doğal hammaddelerin yerine geçer (örneğin setil palmitat ve jojoba yağı ).Cetyl Actate (Setil Asetat):
Setil alkol ve palmitinik asitten elde edilen yağlı asit esteridir.Kozmetikte önemli bir yağ bileşenidir.

Cetyl Alcohol (Setil Alkol) [ C 16 Fat Alcohol ]:
Su-içinde yağ emülsiyonunda sıkça kullanılan emülsifördür,ve diğer krem ve emülsiyonlarda sık sık kullanılan emülsifördür,emülsiyonlara yoğunluk verir.

Camomile(Papatya) [ Chamomilla Recutita ]:
Kozmetik özleri ve aktif maddeleri için değerli temel ilaçtır *Azulen, * Bisabolol gibi.

Camomile Extract (Papatya Özü)[ Chamomilla Recutita ] :
Papatyanın sulu, alkollü ve glikolik özüdür,hazırlanır ve konserve edilir. Aktif maddeler ;kafeik asit,hiperosya,luteolin,agipenin,azulen ve bisabololdur. Papatyanın aktif maddeleri yatıştırıcı ve anti-iltihap etkilerine sahiptirve bu nedenle kozmetik ürün kullanımı için uygundur, özellikle kuru ve hassas cildin bakımı için uygundur.Bütün ürünler genç,hassas cilt ve aynı zamanda bütün cilt tiplerini hareketlendirmek içindir.Kremlerde ve emülsiyonlarda %10’a kadar dozajı vardır.

Champhor (Kamfor) [ * Campher ]
Citric acid (Sitrik Asit): [ Acidum Citricum ]:
Turunçgillerden elde edilen suda çözünür kristallerdir.Sitrik asit sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir ve pH  değerini ayarlamak için demir iyon oluşturur. Alfa hidroksil asitler grubuna dahildir ( * AHA’S ) bunlar nemlendirici ve pürüzsüzleştirici etkiye sahiptir.

Citric Oil (Sitrik Yağı): [ Citrus Limonum ]:
Turunçgillerin kabuğundan elde edilen değerli yağdır,hoş kokusu ile Eau de Cologne bileşenidir.

Cobalt (Kobalt):
Enzimlerin bir serisini hareketlendirir.Kobalaminin ve B 12 Vitamininin parçası olarak kobalt,kırmızı kan hücrelerini sinir elitralarını ve çeşitli proteinleri artırmada katkıları vardır. Günlük ihtiyaç normal bir diyetle kolayca karşılanır. Canlılarda semptomların eksikliği henüz gözlenmemiştir.

Collagen (Kolajen):
Kemiklerin organik maddesi ve koryumdan ve aynı zamanda tendonlar,bağ dokular,kas lifleri ve dentondan elde edilen uzun lif proteinleridir. Kolajen ,bağ dokunun tipik yapı şekillendirici proteinidir.Bağ dokuda ,koryum,yoğun lifli doku oluşturur,bu nedenle koryuma elastikiyet verir.Kolajen lifleri kolajen molekillerinden oluşur ki bunlar bağ dokunun özel hücrelerinde sentezlenmişlerdir-tamamlandıktan sonra-uygulanır. Hücrelerin dışında kolajen liflerinden kolajen molekülleri birlikte yerleşir ve çapraz bağlara sahiptir. Bu çapraz bağlardan dolayı artık çözünemez, çözünen kolajen çözünemez olur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte çapraz bağlar daha yoğun olur.Ancak sadece çözünür kolajen nemi depolar ve bu nedenle ciltteki nemin gereken miktarını sağlar.
Kolajen üretiminin uyarımı * C Vitamini.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte azalan çözünür kolajen içeriği  ile birlikte cildin nem içeriği de azalır.Kolajen bakım ürünleri ile modern kozmetik doğal yaşlanma sürecini ve nem kaybını azaltmaya çalışmaktadır.

Collagen Hydrolysate (Kolajen Hidrolisat):
Suda-çözünen kolajen,kolajen zinciri mayalanma yoluyla kısaltılır.

Collagen, natural (Kolajen,doğal):
Hayvan derisi ve aynı zamanda zeytinden elde edilir.

Copper (Bakır):
Hücrelerin büyümesi, protein metabolizması, medullar elitranın yapısı ve pigment mtabolizması için önemlidir. Bakırın olmaması bağ dokunun yapısını bozar (Kolajen, Keratin), kanalların elastikiyetini azaltır ve sebum akışına ve cildin kepeklenmesine önayak olur.

Cucumber extract (Salatalık Özü) [ Cucumis Sativus ] :
Bahçe salatalığının suda çözünür özü bütün cilt bakımürünleri için önemli katkı maddesidir. Salatalık özü,ferahlatıcı,sıkılaştırıcı, anti-iltihap ve hafif açıcıdır. Bahçe salatalığının taze özü  antik çağlarda beri naturopatide kullanılmaktadır. Bu öz, Mısır’da,Yunanistan’da veya Roma’da  güzellik bakımı olarak kullanılmıştır. Taze salatalık özü temizleyici bir etkiya sahiptir,sivilcelere ve yüz ve cilt üzerindeki sarı-kahverengi pigmentasyona  karşı yardım eder. Cilt yumuşak olur.Salatalığın kabuğunu soyan bayanlar, çarpıcı güzel ellere sahiptirler. Salatalık özünün içerikleri : yağ,protein,şeker,fosfor bileşenleri, kükürt bileşenleri,vitaminler(diğer vitminlerin yanı sıra C Vitamini),meyve asitleri,antibiyotik enzimler (Lysozyme), Pito hormonları,mineraller ve belirti elementleri.
Taze salatalığın değeri enzim içeriğine bağlıdır.

D- Panthenol (D-Pantenol) [ Panthenyl alcohol * Panthenol ]:
D- Pantenol kozmetikte sık sık kullanılan provitamindir. Kimyasal özelliğinden dolayı yaygın olan bütün ürünlerde kolayca kullanılabilir. Cilt,saç ve tırnaklara nüfuz eder. Cilt bakım ürünlerinde cildi iyileştirir ve nem içeriğini artırır (nemlendirici etki).Kuru cilt pürüzsüz ve elastik olur.Anti iltihap etkisi de vardır.Diğer bir avantajı ise epitalizasyonu hareketlendirir. Saç bakım ürünlerinde kullanılırsa, kolay taranır ve saçın hasarlı durumu iyileşir.

Dandelion (Dandelon) [ – root, Radix Taraxaci ]:
Farklı rahatsızlıklar için popüler bir ilaçtır,tonikleyici ve dengeleyici etkiye sahiptir.

Decyl- Oleate (Desil Oleat):
Yağ asidi-desil asit, değerli yağ bileşeni.

Deo- Compound (Deo-Bileşeni):
Deodorantlayıcı maddelerin karışımıdır.

Deep Sea Water Concentrates (Derin Deniz Suyu Konsantresi):
Ozmotik etkisi ile derin deniz suyundan elde edilmiştir.

Desoxyribonucleic acid (Desoksinükleik Asit)[ DNS ]:
Nükleik asit, kromozomlarda genetik bilginin taşıyıcısıdır. DNS onarılamaz kalıcı hasarların olasılığı ile UV radyasyonu tarafından koyulmuştur, ortaya çıkan hasarlar kısmen onarılabilir *Onarım Sistemi

Dexpanthenol (Dekspantenol) * Panthenol
Dihydroxyacetone (Dihidroksiaseton) [ DHA ]:
Epidermisin amino asitleri ile reaksiyonlardan DHA,cildi, birkaç gün devam eden sarı-turuncu yapar.Çoğunlukla kişisel bronzlaştırma ürünlerinde kullanılır. DHA, 4-6  pH değeri gerektirir, 38 santigrad derecenin üstünde ısıtılmamalıdır.

DNA :
Desoksiribonükleik asit
DNS ( latin : nucleus )
Desoksiribonükleik asit ve RNS- Ribonükleik asit canlıların genetik bilgilerinin taşıyıcısılardır ve üretim yetenekleri vardır ( genic =genler ve üretim ile ilgilidir )

Drugs (İlaçlar):
Fauna ve floralardan yapraklar, çiçekler, kökler, reçineler. Kozmetik ve eczacılık için aktif madde temelidir.

Echinacea Extract (Ekinak Özü):
Yara iyileştirici  özellikleri vardır.

Echinacea Purpurea ( yellow sun hat ):
” Echinacin ” maddesi vücudun savunma sistemini hareketlendirir.

EDTA ( Ethylendiamintetra – acetic acid ) :
Değerli metal iyonları birleştirir, biri koruyucudur, diğeri çelat ve bileşiklerin oluşumundan sorumludur,ayırma faktörü

Elastin:
Elastin bağ dokunun elastik liflerinin temel parçası olan bir proteindir ve genelde yüksek elastikiyete sahip organlarda bulunur, örneğin kan damarları ve akciğer. Ciltteki elastin içeriği azdır. Bu çok kolay anlaşır çünkü bir eklem yerini büktüğümüzde gerginlik ,dokunun elastikiyetinden çok cilt kıvrımının yerini tutmaktadır. İlk aşamada cilt terlemeyi önlemek için destekleyici bir fonksiyona sahiptir. Koriumda elastik lifler kolajen liflere sıkı sıkı bağlıdır. Cildin mekanik bir deformasyonundan sonra elastik lifler kolajen lifli dokunun normal durumuna dönmesini sağlar. Elastin sıcağa dayanır ve kolay kolay çözelti olmayan dayanıklı bir proteindir.Ancak,çözünür elastin hidrolisatları üretilebilir ki bunlar kolajen içerir ve cilt bakım ürünleri için iyi bir tamamlayıcıdır.Bunlar görünüm,pürüzsüzlük ve elastikiyeti iyileştirmede yardımcı olurlar.

Emulsions (Emülsiyonlar):
Bir emülsiför yardımı ile lipofil (yağlı) ve hidrofil (sulu) kısımlarla birleştirilmeyen iki veya daha safhalı  sistemlerdir.

Emulsion water-in-oil (Yağ-içinde-su Emülsiyonları):
Aşırı yağ safhasında su damlacıklarının en iyi dağılımıdır. Bu, ister istemez şişmanlatmayan yağ safhasının etkisine neden olur.Etki:suda çözünen aktif maddeler kapalı ve korumalıdır.

Emulsions oil-in-water (Su-içinde-yağ Emülsiyonları):
Çok yaygın emülsiyon şeklidir.Yağ parçacıkları harici bir harici bir su safhası ile çevrelenmiştir.

Essential Fatty Acids (Esaslı Yağlı Asitler):
Organizmanın üretemediği ancak besin veya ürünler yoluyla alınması gereken canlı yağlı asitlerdir. Vitaminlere benzerler bu nedenle bazen yanlışlıkla F Vitamini denebilir. Bu grubun temsilcileri Linoleik asit,linolinik asit,arakidonik asittir. Esaslı yağlı asitleri egzema ve hiperkeratoz durumlarında etkilidir.* Boraj yağı* GLA

Essential Oils (Esaslı Yağlar) :
Meyve veya ağaçlardan buharlaşma yoluyla elde edilen uçucu yağlardır. Bunlar genellikle farklı organik bileşenlerin karışımıdır ve güçlü ve hareketlendirici aroması ile doğal kokuların en büyük grubudur. Bunlar büyük oranla parfümlerde güzellik salonlarında (Aroma Terapi) kullanılır.Gül ve lavanta yağı çok yaygındır. Esaslı yağlar bu yağların aksine hiçbir kalıntı bırakmadan buharlaşır.

Ester:
Organik asitler ve alkol süzülme raylarının organik bileşenidir.
İzofiril miristat  ( myristin acit ) = acit + Izofiril alkol = alkol ). Önemli kozmetik bileşenileridir.

Eucalyptus Oil (Okaliptus Yağı)[ Eucalyptus Globulus ]:
Okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilen esaslı yağdır, güçlü bir kokusu vardır, genelde banyo köpükleri ve sauna infüzyonlarında kullanılır.

Extracts (Özler):
Sulu, alkollü,yağlı veya CO 2 ‘den elde edilmiş ürünler * ilaçlar.

1) kurutulmuş özler = extracta sicca
2) meyve özleri = extracta fluida,  genelde alkolik veya glikolik özler.
Yapışkan özler = extracta  spissa arasından ayırt ediyoruz

Fat Alcohols (Yağ Alkolleri) :
Önemli kozmetik hammaddeleri, muma benzer maddelerdir ki bunlar yoğunluk verici ve koruyucu emülsiyonlardır.
İleri derecede kimyasal bağ kurabilen alkollerdir, düz sıra halinde C 8-C 18 atomları içerir  * Setil alkol

Fats and Oils (Sıvı ve Katı Yağlar):
Trigliserit, gliserinin yağlı asit esteri.Her ikisi de bitki ( avokado yağı, yer fıstığı yağı, kakao yağı, zeytinyağı, buğday yağı vb. ) ve hayvan yağlarıdır ( morina-ciğeri yağı, vizon yağı, dağ sıçanı yağı vb.) kozmetik kullanımı için ilginçtir. Ekşimelerini önlemek için antioksidantlar eklenmelidir.

Fats and oils ( skin-related ):
Doymuş ve doymamış yağ bileşenleridir, yakınen cildin bileşenine benzer ( örneğin Lanolin )

Fats non -comedogenic (komedojenik olmayan yağlar):
Akneye neden olan bakteriler için üretim ortamı olmayan katı ve sıvı yağlardır.

Fatty acid ester(Yağlı Asit Esteri) * ester

Fennel [ Foeniculum vulgare ]:
Akdeniz bölgesinde yetişen medikal bitki. Bu meyve değerli bir yağ bakımından zengindir ( oleum foenicule ) ki bu rezene suyunu üretmek için kullanılır (aqua foeniculi ). Rezene suyu göz suyu ve göz kompresi olarak kullanılır.

Ferric Oxide(Ferik Oksit)*Pigments:
Sarı-kahverengi veya kırmızı renkli pigmentlerdir,suda çözünebilen bronzlaştırıcı faktördür. Tozlarda ve makyajda çoklu kullanımları vardır.

Folinic Acid (Folinik Asit):
B-Kompleksinden bir vitamindir.Karaciğer,maya,yumurta ve yapraklarda bulunur.

Fruit Extracts (Meyve Özleri):
Olgun, taze meyvelerden elde edilir.

Fucus Vesc [ Fucus vesiculosus ]:
Özellikle iyot bakımından zengin deniz yosunudur. Bu özler selülüt tedavisi ve banyo ürünlerinde kullanılır. Yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Lenfatik sistemi çalıştırır. İltihap oluşumunu engeller. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Fungicides (Anti-Mantar):
Mantar hastalıklarını tedavi etmede veya koruyucu olarak mantara karşı kullanılır.

Gallostin- Hydrolysate (Galostin Hidrolisat):
Sığır elastini yerine kullanılır,tavuğun göğüs kemiği nden (sternum) elde edilir.

Gammalinoleic Acid (Gamalinoik Asit) [ Abbreviation GLA ]:
Hodan yağında bulunan kıymetli yağlı asit, çoğunlukla lüks cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Gelee Royal ( Royal Jelly ):
Genç arıların, kraliçe arılar için ürettiği besindir, ‘ Weisel’ veya ‘kraliçe arının besleyici özü’ olarak da bilinir.Kimyasal analiz içeriklerin zenginliğini doğrulamaktadır. Biyokatalizleme – hücre içindeki metabolizma ve canlandırma etkisi-etkisi yapan hala keşfedilmeyen parçadan başka bu kıymetli doğal madde ,aşağıdaki aktif maddelerden nadiren içerir: B 1, B 2, B 6, B 12 ‘li B-Kompleksinin Vitaminleri Pantotenik Asit, Inositol, Folinik Asit, nikotinik aist,Biyotin,22 çeşit amino asit, Protein bileşenleri,karbon hidratlar, fosfor ve belirti elementleri. Bu şaşırtıcı doğal aktif madde birçok bilimadamına araştırma konusu olmuştur. Hücre metabolizması üzerinde ileri etkisi ve canlandırıcı fonksiyonunu doğrulamışlardır. Kuru cilt gözenekleri normale döner ve pürüzsüz ve şeffaf görünür. Cildi sıkılaştırmak için önerilir. Bakteriostatik ve mantara karşı etkileri iyi bilinmektedir.

Gels (Jeller):
En az iki bileşenden oluşan sistem koloidallerinin kimyasal ismi:jel şekilli faktör ve dağılım ortalaması.
Katı madde  (örneğin jöle,silisik asit,pektin,karbopol )dağılım ortalamsında sterik bir ağ oluşturur ( çoğu su).” Hidro Jeller ” dağılım ortalaması olan kjellerdir,bu nedenle ” Lipo Jeller ” ve ” Oleo Jeller ” dağılım ortalamsı yağ olan jellerdir.

Gentian (-root ) Gentiana Lutea:
Yatıştırıcı etkisi olan ve alplerde yetişen medikal bitkidir.

Ginkgo Extract ( Ginkgo Biloba ):
Ginkgo Güneydoğu Asya’da yetişen ve ‘’yaşam ağacı’’ olarak bilinen bir ağaçtır. Öz, yapraklarından elde edilir.

Ginseng (Jinseng):
Jinseng bitkisinin kökü  ( Panax Ginseng ), asırlar boyunca kendi asıl yetiştiği topraklarda (Çin,Japonya,Kore)medikal bitki olarak değerlendirilmiştir. Sarı-beyaz kalın köklerinden jinseng özü elde edilebilir ki bu fiziksel ve ruhsal özellikleri iyileştirir ve bağışıklık sisteminin özelliğini artırır.

Ginseng Extracts (Jinseng Özleri):
Jinseng özleri kozmetikte kullanılırsa turgor ve kırışıklıkların azalmasında bir iyileşme kaydedilir. Jinseng özünün aktif parçaları  ginsenoside olarak adlandırılır. Epidermis hücrelerinin canlandırılması ve aktivasyonunda sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Glyceride (Gliserit):
Bir,iki veya üç hidro oksil grubun ( Mono-, Di- and Triglycerides ) eşit veya farklı asitlerinin gliserin * esteridir.Bütün doğal doymuş ve doymamış yağlar bu gruba dahildir.

Glycerin (Gliserin) [ Glycol ]:
trivalent alkol, yeni ismi: gliserol. Şeffaf,renksiz,vizkoz şurup gibi bir sıvı, higroskopik. Birçok üründe nemlendirici faktör ve yağlayıcı madde olarak kullanılır. Gliserin cilde nem tutmada yardımcı olur.

Glycerin – Mono – Di – Stearate:
Bakım özellikleri ile kremler ve merhemler için değerli bir temeldir. Su-içinde-yağ tipi emülsiyonlar için emülsifördür.

Glycin (Glisin):
Yüksek miktarda ipek keratini içeren ve birçok protein elementi olan amino asittir.

Glycols (Glikoller):
İki değerli alkoldür. Gliserin için yedek maddelerdir ( örneğin Propilen Glikol, Butilen Glikol ). Poliglikoller ve bunların esterleri ve eterleri ( örneğin Polatilglikol ) önemlidir.

Glycyrrhinic Acid (Glisirinik Asit) [ effective part of the glycyrrhizin ]:
Glycyrrhinic Acit * Glycyrrhiza özü glycyrrhiza köklerinin( Licrice ) ürünü. Bu öz anti-iltihap etkiye sahiptir,ve ürünlerde sık sık yatıştırıcı ve antiseptik etkisi ile kullanılır.

Glycyrrhiza Liquorice [ Radix Liquiritae ]:
Güney ülkelerinde yetişen uyuşturucu madde ( licorice ).Kozmetik maddelerinin temelidir ( glycyrrhizinic acit ).

Grain Germ Oils (Tahıl Yağı):
Çeşitli tahıllardan elde edilmiş soğuk presli tahıl yağı. Yüksek miktarda yağlı asit ve Tokoferol ( Vitamin E ) içerir. Cilt ve saç bakım ürünlerinde sık sık kullanılır.

Grape Seed Oil (Üzüm Çekirdeği Yağı) [ Vitis Vinifera ] :
Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağdır.Kozmetik endüstrisi çoğunlukla doğal maddeler kullanmaya gayret eder.Üzüm çekirdeğinin ,genelde F Vitamini olarak adlandırılan, yüksek miktarda linoleik ve linoleik asit içerdiği kanıtlanmıştır. Ciltteki kabalığı ve kepekliliği giderir.

Ground nut oil (Yer Fıstığı Yağı)[ Oleum Arachidis ]:
Kozmetik üretiminde kullanılan yağdır. Sarı, kokusuz, nötr tatta sıvı yağdır. Kozmetiklerde ve eczacılıkta yaygın olarak kullanılır.

Hamamelis [ witch hazel, Hamamelis Virgiana ]:
Hamamelis 4 metreye kadar uzayabilen bir çalıdır. Aslen Kuzey Amerika’da yetişir,özellikle Virjinya’da bulunabilir. Oval şekilli yaprakları hoş kokuya sahiptir ve yapraklar fındık ağacının yapraklarına benzer. Bu nedenle hamamelis ‘’sihirli fındık ‘’ veya  ‘’büyülü fındık’’olarak adlandırılır.
Her iki bağlantı da büyücülük veya sihir ile ilgilidir: Hamamelis ağacı,yapraklarını döktükten sonra sonbaharın sonu ve kışın çiçek açar.Yaprakları ve kabuğu bronzlaştırıcı faktör içerir (  hamamelis bronzlaştırıcı 1898’den beri bilinmektedir ). Yaprakları aynı zamanda kıymetli yağlar içerir.Hammamelis yapraklarının özlerinin cilt dokusu üzerinde sıkılaştırıcı ve tonikleyici etkileri vardır.

Hamamelis Distillate [ Hamamelis Virginiana ]:
Hammamelisin yaprakları ve kabuğundan elde edilen alkollü öz.

Hamamelis Extract [ Hamamelis Virginiana ]:
Hamamelisin yaprakları ve kabuğundan elde edilen kahverengi alkollü öz.

Hay Flower (Ot Çiçeği)[ Flores Graminum ]:
Banyo ve kompresler için eski bir ilaçtır,tonikleyici ve canlandırıcı etkiye sahiptir.

Healing earth (İyileştirici Toprak) :
Silisyum oksitler içerir,emici ve cildin microflorasını canlandırmak için aşındırıcı etkiye sahip olduğu için kullanılır. Doğal toprak deposu,akne tedavisi için geniş yelpazeli terapiler ve krem maskeleri ve anti-bakteriyel etkili maskelerde universal kullanımı vardır.Ticari ismi : * Terrasil Dr. Spiller Biokozmetik ).
Güçlü emme yeteneğine sahip olan iyileştirici topraklar güçlü bir detoksife etkisine sahiptir..

Honey (Bal):
Enzimlerle birlikte değişik şekerlerin kimyasal karışımıdır. Kozmetikte birinci sınıf doğal nemlendirici faktör olarak kullanılır.

Hops Extract (Şerbetçiotu Özü):
Şerbetçiotu kütüğü konilerinin sulu veya alkollü özü. Kozmetikte,bakteriostatik,sıkılaştırıcı özellikleri kullanılır.  Yatıştırıcı etkiye de sahiptir.

Hormones (Hormonlar):
Dr. Spiller care products do not contain any hormones. The use of hormones in  cosmetics is prohibited.

Horse-Chestnut-Extract (At Kestanesi Yağı):
Birçok ülkede yetişen at kestanesinin özü  ( semina hippocastani ).
Meyvelerden elde edilen yapışkan özdür. Öz, askulin, yağ, birçok nişasta, saponin, biyoflavonid içerir. Kan dolaşımını harekete geçirir. Kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, bu nedenle dolaşım düzensizliklerini de normalleştirir.

Horse Tail (At Kuyruğu)( Herba Equiseti ]:
Silisit asit bakımından zengin olan bir bitkidir. Atkuyruğu özleri, başlıca banyo katkı maddelerinde, iyi iyileşmeyen yaralarda, egzema ve varis ülserlerinde bugün hala kullanılmaktadır. Kozmetik kullanım için de önemlidir. Taze bitki %3-12 arasında silisik asit içerir, bunu dışında %10 çözünür durumdadır.Alüminyum ve potasyum kloritler
ve flavonitler at kuyruğunda bulunur. Cildi yumuşak ve esnek yapar, yorgun ve olgun cildi rejenere eder,gözenekleri sıkılaştırır, sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Hyaluronic acid (Hilaronik Asit):
Cilt dokusunun parçasıdır. Cildin su içeriği ile hilaronik asit seviyesi arasında bir bağ vardır.Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltteki hilaronik asit azalır.Doğal bağ dokuda hilaronik asit proteinlerle yakın ilişkidedir ve * Mukopolisakaritler, akne uygulamasını düzenleyici önemli aktif maddelerdir.

Hyaluronidase (Hilaronidaz):
Glokonidaza ait enzimlerdir. Hilaronidazlar polisakkaritleri parçalar. Bu, cilde verilen maddeleri cilde ve dokuya geçirgenliğini sağlar ( Difüzyon Faktörü). Sığır testis özlerinde bulunur. Sperm hilaronitlerinde, nüfuz enzimi olarak, gebelik süresince yumurta zarının kısmen difüzyonuna neden olur.

Hydro Collagen (Hidro Kolajen):
Suda çözünen kolajen

Hydroxybenzoe acid ester (Hidroksibenzo Asit Esteri) [ PHB Ester ]:
Mayalar ve mantarlara karşı koruyucudurlar.Eczacılık ve kozmetikte dünya çapında kullanılmaktadır.

Ichthyol (İçtol) [ = fish oil ]:
Koyu kahverengi şuruplu sıvının geleneksel ismidir. Çeşitli kayağantaşının özü, kükürt içerir. Egzema, dermatot,futukle tedavisi ilaçları için aktif maddedir.

Iodine (İyodin):
Metabolizmayı hareketlendiren iyodinin yeterli desteğidir. Bu aktivasyon çabuk kırılan tırnaklara,kuru kafa derisine,kırılan saçlara ve selülite kür olarak yardımcı olur. İyodinin olmaması guatıra neden olur.Kozmetikte iyodin içeren yosunlu ürün şeklinde kullanılır.

Irgasan:
* Triklosan; ” Ciba Geigy “nin ticari ismi.

Isofossilan (İzofosilan)
*vazelin

Isopropanol (İzopropanol) [ Isopropyl alcohol ]:
Etanol ile benzer yeteneklere sahiptir ( * alkol ) ancak bunu dezenfekte özelliği daha güçlüdür. Saç ve traş sonrası losyonlarda ,spreylerde inceltici faktör olarak ve emülsiför olarak kullanılır. Karakteristik kokusundan dolayı parfümler için uygun değildir.

Isopropyl Myristate (İzofiril Miristat) [ IPM ]:
İsorofilik alkollü miristik asidin yağlı asit esteridir. Değerli sıvı yağ bileşeni. Süper yağlılık faktörü ve aktif yağlandırıcı madde.

Isopropyl Palmitate (İzofiril Palmitat) [ IPP]:
Isoprofilik alkollü palmitik asidin yağlı asit esteri.Bütün vücut bakım ürünlerinin değerli yağ bileşeni.Serin yerde saklanırsa serleşir,hafifçe ısıtıldığında sıvılığını tekrar kazanır.

Isopropyl Stearate (İzofiril Stetat) [ IPS ] :
İsoprofilik asitli stearatik asidin yağlı asit esteri.Krem ve losyonlar için değerli sıvı yağ bileşeni.

Ivy Extract (Sarmaşık Özü) [ Hedera Helix ]:
Yapraklarının özü kullanılır. Heliksin içerir ki bu hafifçe kaşındırıcı maddedir ve kan ve lenf dolaşımını hareketlendirir.Tercihen anti-selülit ürünlerinde kullanılır.

Jojoba Oil (Jojoba Yağı)[ Buxus Chinensis ]:
Jojoba çalısının kiraza benzer meyvesinden elde edilmiştir, yağ bakımından zengin, çöllerin sınırında yetişen (Kaliforniya,Arizona) ve 4 metreye kdr uzayabilir. Kimyasal bakımdan,yağ,sıvı mumlara tabiidir. Cetaceuma benzer ve aynı zamanda bunun yerine kullanılır. Mükemmel kozmetik yeteneklere sahiptir; kremlerde, güneş koruma yağlarında, cilt ve saç yağlarında ve şampuanlarda kullanılır.

Jojoba Wax (Jojoba Mumu)[ Buxus chinensis ] :
Jojoba yağından elde edilen mumdur. Küçücük preslenmiş mum topları mükemmel peelingtir.

Juglan:
Cildi bronzlaştırmak için  kullanılır * ceviz kabuğu özünü kapsar.

Kalium Sorbat (Kalyum Sorbat):
Sorbik acidin tuzudur; besinler için koruyucudur,ancak kozmetikte de kullanılır. *Kalsiyum

Kaolin (Koalin) [ Bolus Alba ]:
Yüksek emilim kapasiteli beyaz çamur,doğal alüminyum silikat, hassas, yumuşak toz. Tozlar,krem maskeleri ve diş macunu için kullanılır. Demir oksitlerle renklendirilmiştir,pigmentler gibi görev yaparlar. Terra de Siena( sarı-kahverengi ) Umbra ( kahverengi ), Bolus rubra ( kırmızı ).

Kathon – CG (Katon –CG):
Oldukça etkili, suda çözünen koruyucu,küçük dozlarda bile etkilidir. Dozaj çok yüksek olursa temas alerjisi veya hassasiyet olabilir.

L- Carnitine:
Vücudumuza giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynayan bir besin maddesidir. L-Carnitine vücutta oynadığı rol dolayısıyla vitaminlere benzetilse de vücudumuzda da düşük miktarda üretilebildiği için vitaminler sınıfında yer almamaktadır. L-Carnitine’in başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı bir görevi vardır. Aynı bir forklift gibi yağları kaldırır ve vücudumuzun yağları yaktığı mitokondri adlı yerlere bırakır. Enerji sağlanması ve kullanımındaki diğer rolleri ile maksimum enerji ve maksimum sağlık için gereklidir.

Lactic Acid (Laktik Asit) – [ Acidum Lacticum ] and Sodium Salt of Lactic Acid (ve Laktik Asitin Sodyum Tuzu):
Laktik asit ve bunun sodyum tuzu cildin doğal nemlendirici faktörlerinin önemli parçalarıdır. Her iki madde de cildin nem içeriğini artırmak ve desteklemek için kullanılırlar. Çünkü laktik asit su ile temas edince hafif keskin bir reaksiyon gösterir ve cildin kendi asit koruma tabakası desteklenir * AHA

Lactic Acid (Laktik Asit)[ dextrogyrate ] Lactic Acid Ester (Laktik Asit Esteri)[ Acidum Lacticum ] :
Cilt kremleri ve tonerleri için hafif asit bileşenidir.

Lactic Acid Compounds (Laktik Asit Bileşenleri):
Yağlı laktik asidin esteridir.

Lactose (Laktoz) [ Saccharum Lactin ] :
Süt şekeri, beyaz, tatlı, suda çözünebilen toz, nemlendirici faktör.

Lanolin (Lanolin)[ Lanolin Cera ]:
Koyun yününün mumundan elde edilen önemli hayvan yağıdır. Özel biyolojik yetenekleri ve insan cildi yağlarına benzerliğinden dolayı bütün vücut bakım ürünlerinde tercih edilen bir hammaddedir. Lanolin,kozmetik endüstrisi için büyük önemi olan geniş yelpazeye sahi ürünlerde kullanılmaktadır, örneğin Lanolin alkol emülsiförleri.

Lanolin Derivate, Lanolin Fraction and Lanolin Compounds (Lanolin Özü,Lanolin Parçası ve Lanolin Bileşeni):
Lanolin benzerlerinin bileşenleridir,örneğin lanolin alkol, lanolin yağ ve lanolin yağlı asitler ve aynı zamanda emülsiförler.

Lavender Oil (Lavanta Yağı)[ Lavendula Angustifolia ]:
Suda buharlaşma yoluyla ayrıştırılan lavanta çiçeklerinden elde edilmiş kıymetli yağ. Parfüm endüstrisinde çeşitli çok yönlü kullanımı vardır.

Lecithin (Lesitin) [ Yunanca: lekithos = protein ] :
Soya fasülyesinden elde edilen insan cildi hücrelerinin bir parçası olan fofatidin kollektif kavramıdır. İnsan vücudu hücrelerine kimyasal benzerliğinden dolayı biyolojik cilt bakım ürünlerinde büyük öneme sahiptir. Yapışkan, yağa benzer durumundan dolayı doymuş ve doymamış yağlar arasında bir duruma sahiptir ve emülsife edici özelliklere sahiptir.

Light Protection Filter (Işık Koruma Filtresi):
Su veya yağda çözünebilen şekilde cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabaka güneş radyasyonunun bir kısmını emdiğinden dolayı arasından sadece bronzlaştırıcı UV radyasyonu geçebilir. UV filtresi ve UV emici maddeler kimyasal yapılarından dolayı UV radyasyonunu emebilen maddelerdir. Güneş koruma ürününün aktif kökenidir. Emme spektrumlarına göre UV-A, UV-B ve UV A + UV B filtreleri arasından ayırt edilebilirler.

Linoleic Acid and Linolenic Acid (Linoleik ve Linolenik Asit):
Bunlar, vücudun kendisinin üretemediği ancak desteklenmesi gereken esaslı yağlı asitlere tabiidirler* yağlı asitler, esaslı * F Vitamini

Lipide (Lipid) [ Greek lipos = fat ]:
Yağlar ve yağa özdeş maddelerin genel ismidir.

Liposomes(Lipozomlar) [ Lipoids ] :
Aktif maddelerin uygulaması için koloidal taşıyıcı sistemdir, fosfolipidlerin çoğunluğu.

Living Cells (Canlı Hücreler):
Hamileliğin ikinci ayında buzağı dölütünden elde edilir. Bu aşamaya kadar fetüs özleri hormonsuzdur.

Macadamia Oil (Makadamya Yağı) [ Nut Oil, Macadamia Ternifolia ] :
Mekanik presleme ile makadamya fındığından elde edilen yağdır. Ağaç ,aslen Avustralya’da, Güney Amerika ve Pasifik bölgesinde de yetişmektedir.
Saf yağ açık sarı renkte, hoş fındık tadındadır. Kozmetik endüstrisi makadamya fındık yağını kullanır çünkü içeriklerin özel kombinasyonudur  ( Palmitin, Palmitoin ve yağ asidi  ) ve bebek ürünleri,masaj yağları, güneş koruma yağları ve bebek kremlerinde kullanımı tercih edilir. Her bebek palmitin asit koruma tabakası ile doğar. Yağ iyi yayılır,hızlı nüfuz eder ve vizon yağının yerine kullanılabilir. Güzellik Konsantre Jeli,ve Aloe Vera Jeli’nin içindeki mavi toplar makadamya fındık yağı içerir.

Magnesium Stearate (Mağnezyum Sterat):
Yağ-içinde-su emülsiyonunda yağ safhasının sıkılaştırıcı faktörüdür.

Magnesium Sulphate (Mağnezyum Sülfat):
Yağ-içinde-su emülsiyonunda stabilize etkiye sahiptir.

Melanin (Melanin):
Cilt, saç ve gözlere renk veren açık kahverengi ve koyu kahverengi pigmentlerdir. Tohum tabakasının melanoksitlerinde şekillenirler, saç teli veya göz retinası. UV radyasyonuna karşı en etkili korumadır.

Meliot (Meliyot) [ Meliotus Officinalis ]:
Sarmaşık ile aynı etkiye sahiptir.Kan basıncını artıran maddelerin etkilerini azaltır. Genellikle anti-selülit ürünlerinde kullanılır.

Melissa Extract (Oğulotu Özü)[ Melissa Officinalis ] :
Oğulotu dörtgen gövdesi kalp şeklinde oval tırtıklı yapraklara sahip bir bitkidir. Eğer eller içinde ezilirse limon gibi aromatik bir kokusu vardır. Bu nedenle her zaman limon melissa olarak adlandırılır. Kısaca ,sonbahardan önce  (Hazirandan Ağustosa kadar) yapraklar toplanır ve kurutulur. Yapraklardan elde edilen özler değerli yağlar bakımından zengindir ve sakinleştirici ve dengeleyici bir etkiye sahiptirler. Melissa özleri banyo katkı maddelerinde kullanılır.

Menthol (Mentol) :
Aromatik madde. Hemen hemen %50’sini biberiye yağı oluşturur. Mentol, ferahlatıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir ve kan dolaşımını hareketlendirir.

Micro Pigments (Mikro Pigmentler):
Çinko oksit ve titanyum dioksitten elde edilen mikrofin, mineral pigmentleridir, UV ışınını yansıtır ve bu nedenle  ışığın zararlı etkilerinden korur.Küçük olduklarından cilt üzerinden görünmezler.

Milfoil (Milfoil)[ yarrow  Achillea Millefolium ] :
Hassas, yağlı ve karma ciltler için olan kremlerde medikal ilaç olarak kullanılır.

Milk Peptides (Süt Peptitleri)[ low-molecular, molecular ] :
Doğal ve mayalı hidrolize laktalbumin.

Mineral Fats and Oils (Sıvı ve Katı Mineral Yağlar) [ chem. hdrocarbons ] :
Vazelin gibi sert ve sıvı parafindir. Vazelin yağları normalde hayvan ve sebze yağları gibi cilde nüfuz etmezler. Masaj yağları ve kremlerinde cilt koruma faktörleri olarak kullanılırlar.

Mink Oil (Vizon Yağı) [ Mustela ]
Kanada ve Norveç’de vizonlar kürkleri için beslenirler. Yağların kokuları giderilir.Kürkü diken bayanlar göze çarpan güzel ellere sahiptirler. Bu vizon yağlarının keşfine ve bunların kozmetikteki kullanımına öncülük eder. Vizon,altındaki yağ dokusundan dolayı en iyi kürke sahiptir. Kremlerdeki vizon yağı pürüzsüz bir cilt oluşturur * Palmitoleinik acit.
Yüksek dağılım yetenekleri ve UV emme oranına sahiptir.

Moisturizing Factors = Moisturizing Agents (Nemlendirici Faktörler):
NMF olarak da adlandırılır ( = Doğal Nemlendirici Faktörler ) cilt yüzeyinin doğal nem tutma içeriğini depolayan ve düzenleyen faktör olarak kullanılır,örneğin PCA= Pirrolidon karbon acit – sodyum, üre, gliserin, bal vb.

Mucopoly saccharides (Mukopolisakaritler):
Glukosaminoglikandır. Cildin nem içeriği az olsa bile nem içeriğinde güçlü bir etkiye sahiptir.Hücre zarlarının geçirgenliğini düzenler ve mikropların girmesini önler.
Bu bileşenlerden bir tanesi hilaronik asittir.

Nanoparts (Nanoparçalar):
Hücre içi taşıyıcı sistemdir,lipozomlara eşdeğerdir ancak yağda çözünen maddeler içindir. Örneğin A+E Vitamini. Yağ damlacıkları nanometre boyutunda fosfolipidlere sarılır.

Natrium Benzoat (Natriyum Benzoat):
Koruyucudur, özellikle besinlerde kullanılır.

Neroli Oil (Neroli Yağı) [Citrus Dulcis ]:
Portakal çiçeğinden elde edilmiştir,parfüm endüstrisi için önemli bir yağdır.Nötr Yağ ( = Trigliserit, MCT ) :
Doğal yağlara eşdeğerdir veya bunlardan damıtılmıştır; bunlar,az yapışkan,tatsız,kokusuz ve bütün cilt bakım ürünleri için uygundur,çünkü bunlar sadece değerli yağlı asitler içerirler.

Nicotenic Acid, – hexyl, -metyl, -benzyl, -ethyl, -ester (Nikotenik Asit,-heksil,-metil,-benzil,-etil esteri) :
Nikotenik acit, B-Kompleksinin bir vitamini estere sentezlenmiştir. Bu maddeler sadece birkaç dakika içerisinde cilde nüfuz eder ve kan damarlarını açar.Kan dolaşımı saatlerce artıştadır (hiperemya). Kan akışının artmasından dolayı hücrelere daha fazla oksijen gider,besin madeleri, lenfin nemi ve artışı hareketlenir.Romatizma ve anti-selülit ürünleri için önemli maddedir.

Night Prime Rose Oil (Gece Gülü Yağı):
Gece gülünün yağıdır,yüksek derecede gerekli olan doymamış yağlı asit içerir.
* Omega-6 yağları ,* GLA

Nut Shell Extract (Ceviz Kabuğu Özü):
Olmamış ceviz kabuğundan elde edilen sulu glikol veya  alkol. Oksijen etkisi altında juglona dönüşen hidrokuglon içerirler. Juglon saç ve cilt için bronzlaştırıcıdır.

Oil- and Fat Compounds (Katı ve Sıvı Yağ Bileşenleri):
Doğal cilt yağlarına uygun katı ve sıvı yağlardır.

Olive Oil (Zeytinyağı)[ Olea Europaea ] :
Kozmetik ürünleri için gerekli yağlardan bir tanesidir.Saf soğuk-pres bir yağı ilk presleme süresinde kullanmak önemlidir.Bütün cilt ve saç ürünleri için mükemmel bir taşıyıcıdır.

Omega-6 oils (Omega-6 Yağları):
Çoklu-doymamış yağlı asitler- ( PUFA’S ) vitaminler,mineraller ve proteinler gibi canlıdırlar.Vücut yağlarının, cilt lipidlerinin(seramitler) ve bütün zarların (fosfolipidler) temel maddeleridir ancak hormonlar ve kartikodlar (örneğin  prostaglandinler ) sentezlenir. Gamma Linolenik Acit ( GLA ) hormonların ve kartikodların öncüsü ,doymamış yağlı asitler arasında özel öneme sahiptirler. Yüksek GLA içerikli kozmetik formülleri cilt bakımı için çok faydalıdır. Doymamış yağlı asitlerin uygulanması  ( örneğin boraj yağı ve gece gülü Gama Linoleik Asit bakımından çok zengindir ) çeşitli pozitif etkilere sahiptir:

  • elastikiyet artar
  • cildin bariyer fonksiyonu artar
  • transepidermal su kaybı azalır

Cildin bariyer fonksiyonun artmasının bir etkisi transepidermal su kaybının azalmasıdır.PUFA uygulanan cilt daha genç ve pürüzsüz görünür.

Palmitinic Acid (Palmitinik Asit)[ Hexadecanic acid, fatty acid ]:
Birçok sebze yağının içeriği.Esterlerinde şekillenmesi yağlı kremler için tercih edilen temel bir maddedir.

Palmitoleic Acid (Palmitoneik Asit) [Cis-Hexadecenic Acid ]:
Doymamış yağ asidi ,avokado yağındaki içeriği %8, vizon yağındaki içeriği %18’dir. ’’Birinci Sınıf Kozmetik’’de çeşitli çok yönlülüğü ile birinci sınıf yağdır. Bebekler, Palmitoleik asit içeren bir yağ tabakası ile doğarlar. ( * Mackadamya Fındık Yağı * Avokado Yağı )

Panthenol (Pantenol9[ = d- Panthenol ] :
Pantenol, B Vitamini kompleksinden elde edilen Pantotenik asidin provitaminidir.Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki pantenol cilde nüfuz eder ve palmitoleik aside dönüşür. Pantenol , cilt üzerinde oldukça faydalı etkilere sahiptir.Hücre bölünmesi oranını hızlandırır, hasarlı cildin yenilenmesini sağlar,güneş radyasyonundan korur ve güneş yanıklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Pantenol cildin pigmentasyonunu hareketlendirir, bunun sonucu olarak doğal bronzlaşma süreci de hareketlenir. Diğer taraftan pantenol birinci sınıf kozmetik ürünlerinde değerli bir içeriktir.

Paraffins (Parafinler) :
Petrolden elde edilmiş hidrokarbonlardır.
Değişik parafinler farklı yerlerde kullanılır:

  • yapışkan parafinler = Paraffinum subliquidum
  • sıvı parafinler    = Paraffinum perliquidum
  • sert parafinler     = Paraffinum durum

Peach Kernel Oil (Şeftali Çekirdeği Yağı) [ Oleum Persicarum, Prunus Persica ] :
Şeftali çekirdeğinden elde edilen yağdır,badem yağına benzer.

Pectin (Pektin):
Jelleme özellikleri ile elmadan elde edilmiş özdür.Pektin kozmetik ürünlerde sıkılaştırıcı faktör olarak kullanılır.

Peptides (Peptitler) [ Yunanca  peptos = sindirmek ] :
Amino asitlerden yoğunlaşma ürünleri (Kolajen,kazein,Jelatin vb.in hidrolistatı ).
Peptitler cilt ve saç için koruyucu faktörlerdir ve cilt kremleri,losyonları ve saç
tonerlerinde kullanılır.

Peppermint Oil (Biberiye Yağı) [ Mentha Piperita ] :
Biberiye bitkisinin yağı * Mentol

Phenylathyl alcohol (Fenilatil Alkol) [ Rose alcohol ]:
Yabani gül aroması ile renksiz bir sıvıdır, doğal olarak birçok çiçek yağında bulunur. Koruyucudur, fragrans endüstrisi için önemli parfümdür ( gül suyunda koku prensibi ).

Phosphatides (Fosfatidler) [ Phospholipides ] :
Hücrelerin önemli bir parçasıdır ( örneğin lesitin ).Gliserin yapısında bulunur ki bu iki yağlı asit ve fosfor asidi ile esterlenmiştir. Farklı maddeler fosfor asit tortularına bağlı olabilir. Lipozomların şekillenmesinde uygundur.Biyolojik hücre zarlarının temel bileşenidir.

Phytantriol (Pitantriyol):
İyi nüfuz etme yeteneği ile nemlendirici faktör. Saç ve cilt bakımı için uygundur. Pantenol etkisini güçlendirir.Nemlendirici faktör, su kaybını önleyerek saçın nem tutar. Taramadan dolayı mekanik hasardan korur. Nüfuzu sağlar * saç telindeki pantenol ve amino asit. Mat, hasarlı saça parlaklık verir,nem-tutma kapasitesini  artırır. Cildi düzgün ve esnek yapar.Tırnakların elastikiyetini artırır.

Phytho Extracts (Pito Özleri):
Farklı özleştirme prosedürleri ile çeşitli bitkilerin özleri.

Pigment Activator (Pigment Aktivatörü):
Melanin sentezini hızlandıran faktörlerdir.

Pigments (Pigmentler) [ Latin pigmentum = colour ]:
Çözünmez renklendirici, genelde cildi renklendirmek için mineral temelindedir  ( örneğin kireçtaşı, aşıboyası, titan dioksit, demir oksit vb. ) Biyolojik anlamda bir pigmenttir* Melanin

Pineapple Juice (Ananas Suyu)[ Ananas Sativus ]:
Bu tropik meyvenin suyudur, enzimleri ve vitaminleri sindirmede zengindir, diyet besinlerde kullanılır.

Pine Needle Extract (Çam İğnesi Özü):
Buharlaştırma yoluyla  çam, köknar, sedir ağaçlarının genç dalları ve iğnelerinin yağından elde edilmiştir. Sabunlar ve şampuanlara koku vermek için banyo ve duş ürünlerinde kullanılır.

Placenta Extracts (Plesenta Özleri) :
Hamilelikle birlikte bayanlar yeni bir endoktrin bezesi oluşturur = plesenta. Projestoren ve embriyonun altındaki etki, endometriyum, plesentaya dönüşür. Plesenta embriyo için yaşam maddelerinin hepsini üretir. Vitaminleri, enzimleri, belirti elemntlerini ve amino asitleri depolar. Bu aktif madde kompleksi,modern pleasenta özünde bulunur.Plesentanın parçaları hamileliğin ilk üç ayında memelilerden alınır çünkü bunlar-etkii aktif maddeler- kozmetik olarak en yüksek içeriğe sahiptir ve hormonlarda uzaktır. Plesenta özleri yağ ve suda çözünebilecek şekildedir ve daha sonra bunların çözünürlülüğüne göre ürünlerin yağ veya su safhasında işler ( 3 % – 5 % ).Kan akışını artırır, hücre metabolizmasını hareketlendirir. Atropik cilt,yetersiz kan akışına olan cilt ve kirlilik uygulaması için önerilir.

Polyethylen Glycole, PEG, Carbo waxes (Polietilen Glikol ,PEG,Karbo mumları):
Eczacılık ve kozmetik için suda çözünen sıvıdır.

Polyvinyl alcohol (Polivinil Alkol):
” peel-off ” maskeleri için maske temeli ve sıkılaştırıcı faktördür.

Porosity- Ester (Gözenekli-Ester):
Gözeneklidir; yağlı bileşenler, metil ve etil bileşenlerinin geçirgenliğini buhar ve gaz geçirgenliği anlamına gelir.

Propolis (propolis):
Antik çağlardan beri bilinmektedir, Romanlar ve Yunanlılar tarafından iç ve dış hastalıkların ilacı olarak bilinmektedir.Mükemmel iyileştirici etkisi ile bir antibiyotiktir. Arının yapışkan maddesi sadece arının tepesini kapatmak için kullanılmaz,kapı paspası ve kilim olarak da kullanılır.Arının bu hammaddesinden dolayı bakteriler gider,ve arılar salgından korunur. Diğer taraftan arılara bakteri ve virüs bulaşmaz. Bu arıları diğer böceklerden ayırır. Arıların yapışkan madde için ham maddeleri ağaç reçinesinden bulduğunu düşünürüz ( huş ağacı katranı ). Doğal terapetikumun kıymetli içerikleri daha iyi bilinir.B Kompleksi vitaminleri, E, H ve P Vitaminleri, yağlı asitler,kıymetli yağlar, reçine, mumlar, bitki kokuları, enzimler, belirti elementleri, çinko, vanadyum demir kafeiki ve cinamon asit esteri. Uluslararası bilimadamları bu antibiyotiğin etkisini kabul etmişlerdir. Kozmetikte akne tedavisi için çok önemli doğal ürünü kullanmaktayız.

Propylen Glycol (Propilen Glikol):
İki değerli alkoldür. Nemlendirici faktör ve eritken, kozmetikte çok yönlü kullanım, koruyucuların etkisini destekler.

Protein Condensates (Protein Kondensatları):
Protein bazında yıkama aktif maddeleridir.

Protein Hydrolysate (Protein Hidrolisatı):
Farklı farklı, kimyasal ve ensimatik olarak ayrıştırılan elastin, kolajen,glüten,jelatinden elde edilmiş ürünlerdir. Katkı maddesi olarak kozmetikte, dengeli tensitlerde, saç kozmetiğinde, nemlendirici olarak (saçın kabarmasını önler) kullanılır.

Proteins (Proteinler):
Amino asitlerin yüksek-molekül bileşenleridir ( maddeler: karbon C, nitrojen N, hidrojen H, oksijen O, kükürt S ). Çeşitli kombinasyonlarda proteinler.Bütün proteinler hücre-aktivasyonu yeteneklerine sahiptir: *kolajen * elastin,* ipek, ipek böceği kozasının değerli proteini.

Pyridoxin (Pridoksin) [ * Vitamin B  6 ]
Purest Water:
Filtre disketleri veya filtre kandilleri ile temizlenmiş bakterisiz ve özeldir.

Repair Complex (Onarım Kompleksi):
Bu organizma, hasarlı hücreleri birçok yönden onarma yeteneklerine sahiptir ( = onarım mekanizması ).
Kolajen ile birlikte onarım kompleksi kolajen liflerinin engellenmesnden dolayı oluşan cilt yaşlanma sürecini azaltmak için kozmetik ürünlerde kullanılır. Kolajen ile birlikte nasırlı tabakanın su tutma kapasitesi artar ve bu nedenle aşırı güneş radyasyonundan dolayı cildin eksilen elastikiyet ve esnekliği artar.Sentetik olarak üretilen bakım kompleksi ribonükleik asit ve hücre çekirdeği maddelerinden oluşmuştur. Cildin kendisi doğal bir bakım kompleksi oluşturur ki bunun etkisi yaşın ilerlemesi ile birlikte azalır.Bu nedenle azalan cilt fonksiyonun bir onarım kompleksi içeren ürünler tarafından desteklenmesi gerekir.

Repair Extracts (Onarım Özleri):
Hasar görmüş hücrelerde mekanizmayı onarmada destekleyicilerdir. * Onarım Kompleksi

Retin Acid (Retin Asit) [ = Vitamin A Acid ]:
Atropik uygulama, prematüre cilt yaşlanması ve aknede kullanımı önerilimektedir, aynı zamanda farmakolojik ürünlerin bir parçasıdır. Vitamin A Acitli ürünler sık sık kullanılırsa, epidermisin yenilenmesi anlamına gelen hücre yenilenmesi sağlanır.* Rosa Mosqueta
Genotipe zarar verme olasılığı olduğundan kozmetik kullanımı yasaklanmıştır.
Bu nedenle doğal Vitamin A Acid içeren ve zararsız olan rosanın yağı, Rosa Mosqueta’yı kullanırız. Kozmetikteki retinol bileşenlerle çoğunlukla yer değiştirir. Yazın kumsalda dinlenme, kışın dağlara tırmanma veya kayak yapma, güneş radyasyonuna direk maruz kalmaya öncülük eder. Bu maruz kalma sonucu, ciltte ince hatlar, kırışıklıklar,çatlaklar gibi morfolojik değişim sonuçlanır. Rosa Mosqueta içeren ürünler 4 ay süresince kullanılırsa cilt üzerinde ince hatlar azalır veya tamamen kaybolur,kahverengi lekelre yokolur ve cilt düzgün ve yeni görünür.

Retinol (Retinol) [ * Vitamin A, an important vitamin for the skin ] :
1932’den beri A Vitaminin (Retinol) hiperkeratozu azaltmayı destekleyici ve farmakolojik faktörlere sahip olduğu bilinmektedir.Hornifikasyon sürecinde iyi bir etkiye sahiptir.

Riboflavin (Riboflavin) [ = Vitamin B 2 ]:
Laktoflavin; çatlaklara öncülük eden bir eksikliktir,örneğin ağız kenarları.Gıda tabaklama faktörleinde de kullanılır.Cildin pigmentasyonunu destekler.

RNS:
Ribonükleik asit kalıtsal faktörlerin taşıyıcısıdır.* DNA

Rosa Mosqueta :
Doğal A Vitamini Asidinin kaynağıdır.Rosa Mosqueta yabani güller sınıfına dahildir. Bu çalı soğuk ve yağışlı iklimlerde ve özellikle verimsiz topraklarda yetişir.Dalları ve gövdesi keskin dikenlerle kaplıdır, çiçekleri 6 cm’lik bir çapa sahiptir,beyaz,pembe veya sarıdır, bir dalda 7-10 çiçek halinde toplanmışlardır.Bu çiçeklerin 5 tane çanak yaprağı, taç yaprakları ve birçok soğancığı vardır. Yumurta şeklindeki meyve turuncu renklidir ve birçok çekirdeği vardır. Popüler tıpta yapraklar ve taçyapraklar, antik çağlardan beri banyo terapisi, çay ve harici teaviler için kullanılmaktadır. Birkaç Yıl önce meyvenin analizi yapıldı. Kuşburnuna benzer ve kabuğu C Vitamini bakımından zengindir.Bu yağ, yüksek miktarda transretineik asit (A Vitamini Asidi) içeren tohhumların preslenmesinden elde edilmiştir.

Roseflower Distillate (Gül Özü):
Taze güllerden elde edilen akueus özüdür.

Rose Oils (Gül Yağı)[ Rosa Canina ]:
Rosa damascena ve  Rosa centifolia ‘dan elde edilir. Genelde Bulgaristan ve Türkiye’de yetişir ve parfüm ve kozmetikte kullanılır.

Rosemary(Biberiye):
Biberiye yapraklarını dökmeyen bir çalıdır,hoş bir kokusu, odunsu bir gövdesi, iğneli yaprakları vardır. Bahrdan sonra hasatı yapılır ve baharat veya tıpta kullanılır. Biberiye yaprakları %1- 2 oranında değerli yağ ve yaklaşık %8 oranında bronzlaştırıcı faktör içerir. Biberiye özü antioksidant bir etkiye sahiptir. Kokusu ve sinirleri harekete geçirmesinden dolayı biberiye özü banyo katkı maddesi ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Rosemary Oil (Biberiye Yağı) [ Rosemarinus Officinalis ]:
* Biberiye – biberiyenin değerli yağları

Sal Marina * Sea Salt (Deniz Tuzu):
Salt of the Dead Sea  (Ölü Denizin Tuzu):
Büyük okyanusaların tuz oranı %90’dan fazla olmasına rağmen Ölü Denizin tuzu fazal potasyum ve mağnezyum tuzu,az sodyum iyonu ancak daha yüksek oranda brom konsantrasyonu içerir (sedef hastalığına karşı da etkilidir).

Salvia (Salviya) [ Salvia Officinalis ]:
Salvia yapraklarını dökmeyen bir çalıdır,hoş aromatik yaprakları ve alt kısmında yoğun tüylere ve dörtköşe odunsu bir gövdeye sahiptir. Kıymetli yağ içerir, %82’ye kadar bronzlaştırma ve amaroid faktörlere sahiptir.Deodorantlarda ve ağız hijyen bakım ürünlerinde çok yönlü olarak kullanılır.

Saturated fatty acids (Doymuş Yağlı Asitler):
Doğal yağlar ve cildin hidrolipid tabakasının (sebum) parçalarıdır, oksidayonu engeller,önemli hammaddelerdir. Çoğunlukla inaktif maddeler olarak kullanılır ve aynı zamanda alüminyum sterat, mağnezyum sterat vb.’nin tuzlarıdır.

Sea Algae (Deniz Yosunu) [ Latin :Algae ]:
Hücre ve hücre bileşenleri arasında birçok farklılık vardır, bulundukları sert denizaltında kırmızı ve mavi renkli olabilirler.

Sea Algae Extract (Deniz Yosunu Özü) [ Algae ] :
Deniz yosunundan elde edilen özdür. Cildin metabolizmasını ve kan dolaşımını artırır,kirli atıkların transferine yardımcı olur. Banyo katkı maddeleri ve zayıflama ürünlerinde sık sık kullanılır.

Selen:
Son araştırmalara göre Selen hücreleri korur, zehirli maddelerin etkisini azaltır kanser durumunda cilt ve eklem iltihaplanmasında  koruyucu etkiye sahip olabilir. Genelde yeterli Selen almayız. Bunun sebepleri Selendeki toprağın az olması ve amonyum sülfatın yapay olarak fazla kullanılmasıdır. Ekmeğin az tüketilmesi de Selen alımının azalmasına neden olur. Un ve ekmek Selen bakımından zengindir. Bu tür ekmekle bir yetişkinin ihtiyacı olan Selenin %50’si karşılanmış olur  (önerilen günlük ekmek tüketimi  250 g ‘dır ).

Shea-Butter (Shea Yağı) [ Butyrospermum Park II ]:
Afrikada yetişen ve doğal UV emici olan karita ağacının yemişinden elde edilen tamamen yağlı maddedir.

Silicone Oils (Silikon Yağları) :
Su geçirmez, püskürtme yetenkleri ile kozmetik aktif maddelerin grubudur. Silikon yağları cildin transparan bir tabaka oluşturmasını önler. % 3 oranına kadar gündüz kremlerinde kullanılır, doku-koruma kremlerinde %10’a kadar kullanılır.

Silicic Acid (Silisik Asit):
Silisyum dioksit bileşeninin ortak adıdır * Aerosile ‘ler pirojenik silisik asitlerdir ve çeşitli etkilere sahiptirler. Kozmetikte yağ jelleri ve emülsiyonları korumak için kullanılır. Küçük parçacıklar şeklinde kullanılırsa yüksek emilim ve su tutma kapasitesine sahiptir.Sıvılardaki Tiksotropiyi artırmak ve örneğin diş macunundaki çözünürlüğü artırmak için yoğunlaştırıcı olarak kullanılır.

Silicium (Silisyum):
Bağ dokunun elastikiyeti ve sıkılığından sorumludur ve savunma sistemini güçlendirir.Silisyum ,tırnak ve saçın uzamasında önemlidir.Bunun olmaması saç kaybına neden olur,destekleyici dokunun  rahatlamasına neden olur ve bu akne oluşmasına ve saç folikülünün ve saçta bulunan yağ bezelerinin iltihaplanmasına  yol açar. Eğer içten kullanılırsa silinik asidin şekillenmesi saçı sıkılaştırır, tırnakların kırılmasını önler.

Silk Proteins (İpek Proteinleri) [ silk = serica ]:
İpek böceğinin kozasından elde edilen kıymetli bir proteindir. Hidrolistatlar birinci sınıf bakım ürünleri için aktif maddelerdir; gliserin bakımından zengindir.

Sorbic Acid (Sorbik Asit):
Kozmetikler ve yiyecekler için koruyuculardır. * Kalyum Sorbat

Sorbitol (Sorbitol):
Heksavalent alkollerine aittir ve birçok yenilenebilen meyvede bulunmaktadır,yumuşaklığı koruyucu maddedir, nemlendiricidir ve gliserin yarine geçer.

Soybean Oil (Soya Fasülyesi Yağı)[ Oleum Sojae Olus ]:
Soya fasülyesinden elde edilmiş sarı yağyellow oil from the soybean, rich in vitamins, gained through pressing or extraction. Versatile vegetable oil for cosmetic use, mainly used in the soap industry.

Squalan :
Squalan ( Perhydrosqualen ), * sulandırılmıştır,birinci sınıf kozmetik ürünleri  için mükemmel bir temeldir.

Squalene:
Balık karaciğeri yağı,bir hidrokarbon, ( Perhydrosqualene ),lüks ürünler için temel maddedir. Zeytinden de elde edilebilir.

Stearine:
Su içinde yağ kremlerini üretmede kullanılır,boraks veya trietanolamin ile birlikte sabunlaşmadan dolayı emülsiför oluştururlar,genelde el kremleri için kullanılırlar( steraik asit tuzu kremleri ). Sterin ,kimyasal olarak, sterik, palmitik ve miristik acidin bir karışımıdır.

Stinging Nettle Extract (Isırgan Otu Özü)[ Urtica Dioica ]:
Isırgan otu 30-150 cm uzunluğunda yayvan köklere ve yumrulu bir gövdeye ve çok fazla yaprağa sahiptir. Göve ve yapraklar kaşındırıcı bir özelliğe sahiptir ki bu ısırgan bir zehir bırakır dokunduğunuzda yanıcı bir his bırakır ve kabarıklar oluşur. Isırgan otunun yapraklarının özleri saç ve cilt kozmetiğinde kullanılır, çünkü bunlar kan dolaşımını artırır. Tanen içerir.

St. John’s Wort [ Herba Hyperici ]:
Antik çağlardan beri bilinen ve alplerde yetişen medikal bir bitkidir.
St. John’s Wort Yağı ve John’s Wort Özü * için temeldir, Rutin
( = P Vitamini )içerir.

St. John’s Wort Extract:
St. John’s Wort ‘un özü sıkılaştırıcı ve yenileyici bir etkiye sahiptir ve bu nedenle kozmetik ürünlerinde kullanım için son derece uygundur.Özellikle normal ve yağlı cilt ürünleri için uygundur.

St. John’s Wort Oil ( – mazerat ):
Sebze bazında St. John’s Wort  ‘dan elde edilen bir yağlı bir özdür.

Sun Protection Filters (Güneş Koruma Filtreleri):
Güneş spektrumundan zararlı radyasyonu alan doğal veya kimyasal maddelerdir.

Tensides (Tensitler):
( deterjanlar, sindetler, WAS ) şampuanlar ve banyo köpüğü ürünleri için temeldirler. Moleküller hidrofil ve lipofilden oluşur. ( * emülsiförler ).
Şampuanlar yaklaşık %8 ila %15 oranında içerir.
Banyo köpüğü ürünleri yaklaşık %12 ila %25 oranında tenit içerir.
Iyojen olmayan, aniyonaktif, katyon aktif ve amfotensit grupları arasından ayırt edilebilir.

Terrasil- Healing Earth * Healing Earth (İyileştirici Toprak):

Thymus (Timus):
Timus bezesi, iç salgı ve bağışıklık sistemine olan temel önemi ile insan ve hayvanların büyümesini düzenler. 15  yaşından itibaren yaş ilerler, salgı geriler ve büyüme durur.

Thymus Extract (Timus Özü):
Hücrelerin büyümesini teşvik eder, bağıklık aktivitesini düzenler.

Thymus-Peptide-Liposomes (Timus-Peptit-Lipozom):
Timus özleridir, lipozomlarda depolanmışlardır.

Tissue extracts (Doku Özleri) [ Living cells ]:
Çeşitli hayvan dokularından ( örneğin plesenta, timus bezeleri, cilt, özellikle kolajenli bağ doku, elastin ve dalak ) organ özleri,su ve yağda çözünebilen özlerdir. Hayvan ve bitki dokularından Filatov’dan sonra da kompleklerdir. Organlar hormonlardan ayrı olmalıdırlar. Cilt bakım hazırlıklarında, özellikle olgun cildi güçlendirmek,canlandırmak ve rejenere etmek için kullanılır.

Titan Dioxyd (Titan Dioksit):
Kremlerde ve sütlerde sıkça kullanılan beyazlatıcı pigment olarak kullanılırlar. Anti-iltihap etkisi vardır ve cildi kurutur. Mikronisitli titan dioksit en yüksek ışık koruma faktörüne ulaşmak için modern güneş koruma ürünlerinde kullanılırlar / * Micro Pigments ).

Tocopherole (Tokoferol):
E Vitaminin kimyasal ismidir. Tokoferoller arasından seçeriz. Tokoferoller ve bunların esterleri önemli kozmatik aktif maddeleridir ve antioksidantlardır.

Tree Wax (Ağaç Mumu):
Çoğu caranuba ve candilla mumu olan,yapraklardan elde edilen doğal mumlardır. Bunlar, makyaj hazırlamaları ve lip-sticklerde uyumu sağlar.

Triclosan (Triklosan ) ( * Irgasan ):

Triethanolamin (Trietanolamin) [ TEA ]:
pH değerini dengelemek için güçlü bir alkalin reaksiyonu ile gliserin gibi haygroskobik, yapışkan bir yağdır.Kozmetik yasalarına göre saflık gereksinimi minimum %99, ikincil diyaetanomitlerin maksimum içeriği % 0.5 ‘tir.

Trimethyl Ammonia Bromide  (Trimetil Amonyak Bromit):
Saç bakım ürünleri için multi aktif bir madde, kepeklenmeye karşı bir ilaçtır,büyümeyi ve durumu iyileştirir, antiseptiktir.

Trimethylexantin ( [ TMX ] :
Kafein,kan dolaşımını hareketlendirir,bazen kozmetikte kullanılır.

Triple AHA Complex (Üç Kat AHA Kompleksi) :
Dengeli bir pH değerinde sitrik asit, glikolik asit ve malik asitten oluşmuştur.

Urea(üre):
Su tutma kapasitesini artırır, hücre bölünmesini azaltır ( Neurodermitis ), kepekli deriyi azaltır ve keratolik bir etkiye sahiptir. İnsan terinde bulunur. Cildin nemlendirme faktörüdür ( NMF ), kozmetik kullanımı için idealdir: %1.5

UV Radyasyon Filtresi, UV Koruma Filtresi, UV-A, UV-B Radyasyon Koruma Filtresi:
Güneş spektrumunun  UV-A ve/veya UV-B radyasyonunu filtreleme yeteneğine sahip doğal ve sentetik maddelerdir.

Uvea Ursi Extract (Uvea Ursi Özü):
Bu medikal bitkinin özüdür.

Vanillin (vanilin)[ Vanillinum ]:
Ilk olarak sentetik olarak üretilmiş aromatik maddedir.Vanilyanın kokusu ve aroması ( vanilla planifolia ), parfümlerde koku olarak kullanılır.

Vaseline(Vazelin) [ Vaselinum ] :
Merhem gibi ,sarı ve kokusuz bir kütledir. Hidrokarbonlar, minearal tortuları ve kahverengi kömür özünden elde edilmektedir.

Vaseline Oil (Vazelin Yağı):
Çok yüksek ateşte kaynayan ve masaj yağlarında kullanılan bir hidrokarbondur.

Vitamin A (A Vitamini) [ Latin : vita = life ]:  
Yağda çözünen vitamindir, insan ve hayvan organizmasında bulunurken bitkilerde bulunmaz. Ancak bitkiler de provitamin A (karoten)içerir ki bu ihtiyaç durumunda insan ve hayvan karaciğerinde A Vitaminine dönüştürülebilir ( Retinol ). A Vitamini gözün görmesinde önemli rol oynar.eksikliği çok iyi bilinen gece-körlüğüne neden olabilir. A Vitamini cilt hücrelerinin yapısı ve optimal fonksiyonları için kaçınılmazdır. Eğer bu vitamin yoksa,cilt dokusu dejenere olur ve keratinleşir. Bu nedenle A Vitamini içeren hazırlıklar kozmetikte kuru ve kepekli cildin bakımı için kullanılır.

Vitamin A- Acetate (A Vitamini Asetati ):
A Vitaminin asetik asitli esteridir, Vitamin A Palmitate  ile aynı etkiye sahiptir.

A Vitamini Palmitate:
Palmitinik asit ile A Vitamininin esteridir. 3-4 ayda kırışıklığı azaltır.Olgun ciltler için aktif bir maddedir, epidermisi güçlendirir,güneş radyasyonundan dolayı prematüre yaşlanmış olan cildi rejenere eder, dermisteki kolajen oluşumununda önemli derece etkisi vardır, cildin elastikiyetini artırır.

Vitamin B-6 (B-6 Vitamini):
Balgamlı zar ve cildin alevlenmesini önleyen aktif bir maddedir.

Vitamin C (C Vitamini) [ * Ascorbic Acid ]

Vitamin E (E Vitamini) [ * Tocopherole ]:
E Vitamini Amerikan bilimadamları Evans ve Bishop tarafından, besleme deneylerine bağlı olarak hayvanların üretkenliği ile ilgili araştırmaları süresince 1922 yılında keşfedilmiştir. Beslemede Tokoferol (Yunanca’dan çevrilmiştir) olarak da bilinen E Vitamini yoksa ,kalıtsaldır. E Vitamini yıllardan beri daha detaylı araştırılmaktadır.Hücre ve doku metabolizmalarının çeşitli süreçleri için E Vitaminin gerekli olduğunu söylemek gerekir. E Vitamini  hasarı telafi Edememe (oksidasyon) sürecinden ve hücrenin kendisinden hücre zarlarının içindeki doymamış yağlı asitleri dengeleyici olarak korur.Komple oksijen durumu düzenlenir.Halbuki, C Vitamini  en önemli,kısmen suda çözünebilen antioksidant, yağda çözünen E Vitamini serbest radikal zincirini parçalamak için en önemli antioksidanttır.

En zengin doğal E Vitamini kaynakları, buğday yağı, yer fıstığı yağı, günebakan yağı,soya fasülyesi yağı gibi tahıl tanecikleri ve sebze yağlarıdır. E Vitamini bu yağların oksijen tarafından çürümeye karşı korur. Genç bir insan vücudu yeterli E Vitaminini depolayabilirken,bu yetenk yaş ilerlemesi ile birlikte azalır fakat buna olan ihtiyaç yaş ilerlemesi ile birlikte büyük ölçüde artar. Doymamış yağlı asitlerin ihtiyacı da artar. E Vitamini uygun fonksiyonlara sahip sağlıklı bir cilt için de önemlidir.Cildin solunumunu düzenlerken, dokudaki nem oranını normalleştirir.

Diğer taraftan, kan akışı ve Lipofuscin (yaşlanma pigmentasyonunun sebebi) desteklenir.  Bağ dokunun çapraz bğını ve sertleşmesini aza indirir,elstikiyet ve tazelik verir. E Vitamini UV ışık etkisinden korur ve böylece cildin prematüre yaşlanma sürecini önler,akne terapisini destekler. Bu sebepler, Dr.Spiller Biokozmetiğin E Vitaminini neden farklı miktarlarda ve özellikle cilt yaşlanmasına karşı kullanığının sebepleridir.

  • güneş koruması olarak
  • nem oranını artırmak için
  • iltihaplı semptomları durdurmak için
  • yara ve akne tedavisi için

Farmakolojik dozajda ağızdan alınması cildin E Vitamini etkisini destekler.

Vitamin E Linoleat (E Vitamini Linoleat):
Linolik ve Linoleik Asit (F Vitamini) için doğal E Vitamini zorunludur.Bütün bakım ürünleri için optimal E Vitamini temeldir.

Vitamin F (F Vitamini) :
Kimyasal olarak başlıca yağlı asitlerin esterine aittir. Biyolojik aktivitesi olan maddedir. F Vitamini eksikliği değişime ve cilt rahatsızlığına neden olabilir. Eğer bu önemli madde yoksa, kaba ve kabuklu bir cilt oluşur. F Vitamini yağlı asitleri cildin kuru ve solgun durumunu onarır. Eğer cilde F Vitamini içeren ürünlerle bakım yapım yapılırsa doku normalleşir ve deri altı bağ doku güçlenir, yağ bezelerinin fonksiyonu normalleşir ve cildin direnci artar. F Vitamini içeren hazırlıklar özellikle olgun, kuru, çatlak ve hassas cildin bakımı için uygundur.

Vitamin H (H Vitamini) [ Biotin ] :
Biotin de denilen H Vitamini  ” cilt vitamini ” sayılır. Cildin seborhoid durumundan sorumludur çünkü eğer bu yoksa, seborhoid kızarıklık oluşur ve daha sonra kabuklu bir tabaka ile kaplanır. Bu semptomlar hiçbir tipik seborhoid durumun sebep olmaması şartı ile Biotin kullanıldığında kısa zamanda giderilir.

Vitamin P (P Vitamini) [ Rutin ] :
Kan damarlarının hasarı, anti-iltihap,anti-alerjik, kanama durumunda damar geçirgenliğini azaltır; timüs,limon, portakal, yeşil biber, kırmızı kuş üzümünde bulunur. (Anti Koperoz  Jelde etil rutin)

Waxes(Mumlar):
Yüksek molekül alkollerinin esterleridir.Emülsiyonlarda yağ temeli olarak veya lipstick ve vücut stiklerinde stick temeli olarak kullanılan sentetik maddeler veya balmumu, bitki- ve hayvana eşdeğerlerdir.

Walnut Shell Extract(Ceviz Kabuğu Özü) [ Juglans Regia ] :
Ceviz ağacının yeşil meyvesinden elde edilmiştir,güçlü bronzlaştırma özleridir örneğin kabuklu yemiş yağı. Yağ olarak ,suda çözünebilir şekilde güneş ve vücut yağlarında çok sık kullanılan katkı maddesidir.Krem ve sütlerde doğal bronzlaştırma faktörüdür.

Wash-Active Substances(Yıkama Aktif Maddeleri) [ WAS ] * Tensides :
Şampuan,sentetik sabun,banyo ve duş jelleri için temel olarak kullanılan yüzey üzerindeki aktif maddelerdir.

White Oil (Beyaz Yağ)[ Mineral Fats and Oils ]:
= vazelin- ve parafin yağı

Wheat Germ Oil(Buğday Yağı) [ Triticum Vulgare ]:
Tohumlar un yapılırken ayrıştırılır. Büyük miktardaki bu tohumların dışında sarı, yapışkan bir yağ elde edilir. Bu oldukça pahalı besleyici yağıdır. E ve F Vitamini, Provitamin A ve D içeriği dikkate değerdir. Seçkin kozmetiklere %5 oranına kadar buğday yağı eklemek tavsiye edilir. Buğday yağı ürünlere açık sarı bir renk verir. Temel içerikleri E Vitamini ve başlıca yağlı asitlerdir.

Wild Rose(Yaban Gülü) [ * Rosa Mosqueta ]

Woolfat(Yün Yağı) [ * Lanolin ]

Wool Wax Alcohol(Yün Mumu Alkolü [ Alcoholes Lanae ], Lanolin Alkol :
Koyun yününden çıkarılan emülsifördür. Yağ-içinde-su kremleri için mumdur; Aceto fats * Acetulan

Yolk(Yapağı Yağı) [ Ovuri ]:
Doğal emülsiför içerir* Lecithin, Yıkanabilmesi için kafa derisi ile saç yağını birleştirir.

Zinc (Çinko):

Önemli bir belirti elementidir, yaklaşık 70 tane enzimi harekete geçirir. Örneğin seks hormonları üzerinde bir etkisi vardır, skotopik vizyonlarda,yara iyileştirmede ve amino asitlerin metabolizmasında  önemli rol oynar. Çinko eksikliği büyüme rahatsızlığıyla, seks ergenliğinin engeli, koku hissinin rahatsızlığı,tırnak uzaması engeli, kas zayıflığı ve enfeksiyon hassasiyeti ile sonuçlanabilir. Çinko eksikliği kalça, göğüs ve omuzlarda gerilmeye öncülük edebilir. Çinko eksikliği için tipik semptomlar, parmaklar üzerindeki kıvrımlı çizgilerde basık kabarcıklardır. Tırnaklar üzerindeki beyaz noktalar ve çizgiler de aynı zamanda çinko eksikliğini gösterir. Diğerleri arasında çinko Dr.Spiller Biokozmetik Multivitamin-Mineral kapsamaktadır.

Zinc Oxide (Çinko Oksit) [ Zincum Oxydatum, * Mikro Pigmentler ]:
Beyaz toz, ışık koruma hazırlıklarında filtre etkisini artırır, krem maskelerde serinletici etkisi, sıkılaştırıcı etkisi,kurutucu ve anti iltihap etkisi, sık sık eczacılıkta kullanılır. (Çinko merhemleri ), bebek kozmetiği ve genel kozmetikte kullanılır.